Andorra’daki En Popüler Turistik Yerler

Andorra’daki En Popüler Turistik Yerler

Fransa ve İspanya arasındaki doğu Pireneler dağlarında yüksek bir konumda bulunan Andorra, genellikle seyahat güzergahlarında göz ardı edilen hoş dağ manzarasına sahip küçük bir ülkedir. Ancak, büyüklüğüne rağmen, Andorra, mükemmel kayak tepeleri için Avrupa’da bir kış yeri olarak bilinirken, yazın yapılacak popüler şeyler arasında doğa yürüyüşü ve dağ bisikleti sayılabilir. Yüksek dağ zirveleri arasında sıkışmış birkaç kasaba ve köyden oluşan Andorra, Barselona’dan güneye ve Toulouse’dan kuzeye arabayla sadece üç saat uzaklıkta yer almakta olup, eğer zaman için basılırsa ideal bir günlük gezi yapar. Çoğu ziyaretçi için ana cazibe merkezi Andorra La Vella’dır.yaya geçecek kadar küçük bir şehir olmasına rağmen, birçok mağazanın ve yemek yeme olanaklarının bulunduğu hareketli bir ana cadde sunmaktadır. Aynı zamanda, çoğu zamana dokunulmamış muhteşem bir ortaçağ kilisesi ülkesidir.

Başkent: Andorra la Vella

Doğu Pireneler’in tepesinde yer alan Andorra la Vella – Andorra’nın başkenti – bu küçük ülkenin en yoğun turistik cazibe merkezidir. 1.029 metre yükseklikte, dünyanın en yüksek başkentlerinden biri. Ayrıca 23.000’den az nüfusu olan, en küçüklerinden biri. 2,317 metrelik Pic d’Enclar dağının doğu tarafındaki Gran Valira nehrinin başında yer alan kentin ana caddesi, galeriler, kafeler, restoranlar ve birçok mükemmel eşyanın yanı sıra hediyelik eşyalardan yerel sanat ve el sanatlarına kadar her şeyi satan dükkanlarla kaplı oteller.

En çok ilgi çeken yerler arasında 1580 yılında inşa edilmiş olan Casa de la Vell ve şu anda hükümet koltuğu ve süslü arması ve ülkenin eski yöneticilerinin diğer tarihi amblemleri ile dikkat çekiyor. Rehberli bir turun öne çıkanları arasında, 16. yüzyıldan kalma duvar resimlerinin yer aldığı resepsiyon odası ve Konsey Odasında (Sala de Sessions), ülkenin yedi komedisinin her birinin bir anahtarının bulunduğu (İçerdiği yedi Anahtarın) tarihi Dolapları yer alıyor. Charlemagne zamanından kalma belgeler de dahil olmak üzere ülkenin arşivleri). Andorra la Vella’da yapılacak diğer eğlenceli şeyler arasında , kentin idari kompleksinin çatısındaki halka açık bir meydan olan Plaça del Poble’de dolaşmak ve çevredeki manzaranın harika manzarasını sunan ve 12. yüzyıldan kalma Sant Esteve Kilisesi’ni ziyaret etmek yer alıyor., ince oymalı ahşap işleri ile.

Kış Harikalar Diyarı: Vallnord

Pireneler’deki en popüler kış sporları destinasyonlarından biri olan Vallnord, Avrupa genelinden kayakçılara ve snowboardculara çok güzel yamaçlarına çekmektedir. Andorra’nın kuzeyinde yer alan ve 2.625 metrelik bir zirveye sahip olan Vallnord, bir tanesinde gerçekten üç eşsiz kayak merkezidir – Arcalis , Pal ve Arinsal – keşfedilecek engin araziyi sağlar. Her seviyedeki kayakçı ve binişçileri iyi bir şekilde karşılanmaktadır ve uzun süren karları ile Arcalis’in kuzeye bakan alp yamaçlarına giden daha tecrübeli inişçiler, hem yeni başlayanlar hem de deneyimli meraklılar, Arinsal ve Pal’de iyi bir yemek sağlar. Çoğu yamaç teleferikle birbirine bağlanırken, La Massana köyünden gelen gondollar Pal’a hizmet eder.

Vallnord, birinci sınıf kayak okulları ve kar ayakkabısı, kızak, karmobil, eğlenceli paintball ve laser tag gibi aktiviteler nedeniyle aile kayak tatilleri için popülerdir. Gerçek anlamda maceracı olanlar için, hız sürme (bir kayak ve kayarak kayma karışımı), helikopter kayağı ve kayak bisikleti gibi aktiviteler yapılabilir. Bir diğer popüler kayak bölgesi Andorra la Vella ve Les Escaldes arasındaki Grandvalira’dır. Daha sıcak havaların gelmesi, macera arayanlar için aynı zamanda büyük bir dağ bisikleti parkuru olan Vallnord Bikepark’ın açılışını görüyor . Vallnord, konaklama konusunda da iyi hizmet vermektedir ve ekonomik hostellerden lüks otellere kadar çeşitli otel seçenekleri sunmaktadır.

Sant Joan de Caselles Kilisesi

Pitoresk Canillo köyünün kuzeyinde küçük bir yol, Sant Joan de Caselles kilisesidir. Ülkenin en iyi Romanesk kiliselerinden biri olarak kabul edilen bu görkemli eski taş bina, 11. yüzyıldan kalmadır ve özellikle ilginç fresklerle dekore edilmiş zarif iç mekanı ve bir retablo, St. John ve Apocalypse’dan kalma birçok ilginç özellik içerir . 1525. Bu iyi korunmuş Katolik kilisesinin diğer önemli noktaları, Romanesk alçı çarmıh üzerindeki Mesih figürü ile koro ızgarası ve onu çevreleyen eşsiz polikrom boyasıdır.

Merkez Termolúdic Caldea

Avrupa’nın en büyük spa kompleksi olan büyük Center Termolúdic Caldea, Andorra la Vella’nın kalbinde, muhteşem cam piramit kulesiyle başkentin siluetine hükmediyor. 6.000 metrekareden fazla sulu eğlence ve tedavi alanına sahip konuklar, tesisin sayısız lagününü (hem iç hem de dış mekan), birçok sauna ve jakuzinin yanı sıra Hint-Roma hamamları, kaskadlar içeren özel spa alanlarından tam olarak yararlanabilirler. , sıcak mermer plakalar ve hatta greyfurt havuzu. Şehrin termal kaynağından çıkan maden zengini ılık suları kullanması nedeniyle, bu eşsiz tasarımlı spa kompleksinin ziyareti, kısa sürede unutulmamış yaşam boyu deneyimlerden biri. Sadece yetişkinlere özel bir deneyim yaşamak isteyenler için, spa’nın Inúu tesisini ziyaret ettiğinizden emin olun.

Ordino ve Casa d’Areny Plandolit

Andorra’nın pitoresk Valira del Nord Vadisi’ndeki ana varış noktası, 2.740 metre yüksekliğindeki Casamanya dağının dibinde pastoral bir konumda bulunan küçük Ordino kasabasıdır.. Sakin sokaklarına, şirin mağazalara, şık otellere ve eski kiliselere ek olarak şehir, 1633 yılında inşa edilen Casa d’Areny-Plandolit’in evindedir. 1866’da hane halklarının oy haklarını verdi. Şimdi halka açık olan bu görkemli eski ev, ülkenin orijinal Yedi Anahtar Dolapının çoğaltılmasıyla birlikte 1843’ten kalma muhteşem bir ferforje balkona sahiptir. Zemin katta, mağazalar ve bir demirci dükkanı bulunurken, üst kattaki büyük varil organı ile eski cephanenin yanı sıra, Baron Limoges ve Sèvres akşam yemeği servislerinin yapıldığı yemek odası (Avusturya’dan gelen bir hediye) İmparator) görüntülenir. Diğer ilginç odalar, ilgili ailelerin arması bulunan kütüphanedir.

Ayrıca Ordino’da iken görülmeye değer yerler Posta Müzesi’dir (Museo postal de Andorra). Bir ziyaretin önemli noktaları arasında ülkenin posta hizmetinin büyümesini ve gelişimini (ülkenin ilk kayak çiftinin postayla gönderilmesi de dahil olmak üzere), pulların nasıl yapıldığını ve nadiren 50.000 Andorra pul koleksiyonu olmak üzere görsel-işitsel gösterimler yer alıyor. İngilizce dil turları mevcuttur ve son 30 dakikadır.

La Cortinada ve Sant Martí Kilisesi

La Cortinada köyü, Andorra’daki en çekici küçük topluluklardan biridir. Çayırlar ve engebeli dağlarla çevrili köy, Romanesk freskleri, kömür ocağı evi ve güzel bir eski güvercin ile ünlü, 12. yüzyıldan kalma güzel Sant Martí de la Cortinada kilisesine ev sahipliği yapmaktadır. 17. ve 18. yüzyıllardan sonra yapılan eklemeler arasında, yerel olarak yapılmış ince işlenmiş demir parmaklıklar, açık renklerle boyanmış bir ahşap sunak parçası, çok sayıda ince ayrıntılı mobilya parçası ve bir itiraf bulunmaktadır.

Görmeye değer başka bir köy ise minik El Serrat . Valira del Nord Vadisi’nden geçen yolun sonunda, bu dağ köyü muhteşem bir konumda bulunur ve çevresindeki kırsal bölgeyi keşfetmek için mükemmel bir üstür. Kuş gözlemcileri ve yürüyüşçüler arasında ve ayrıca dağ florasına ilgi duyanlar arasında eşit derecede popülerdir. Kış geldiğinde, aktiviteler yokuş aşağı kayak ve snowboardun yanı sıra Nordic kayak ve snowshoeing’e de dönüşür.

Les Escaldes Şehri

Andorra la Vella’dan arabayla sadece birkaç dakika uzaklıktaki Andorra kenti Les Escaldes, adını toplumun etrafına yayılmış birçok kaplıcadan alıyor. Yüksek kükürt ve azot muhtevasıyla bilinen kasaba suları, 22 derece santigrat dereceden, 66 derece santigrat dereceye kadar değişiyor ve tıbbi nitelikleri için Roma dönemlerine kadar biliniyordu. Diğer ilgi çekici yerler arasında Katalan heykeltraş Josep Viladomat’ın eserleri, eski Capilla Sant Roma kalesinin kalıntıları olan Viladomat Müzesi ve eski kentin muhteşem manzarasına sahip tarihi Pont dels Escalls köprüsü yer almaktadır.

Ayrıca görülmeye değer olan Thyssen Müzesi , Monet, Matisse ve Gauguin gibi 19. ve 20. yüzyıl ustalarının eserleri de dahil olmak üzere geniş bir özel koleksiyonun etrafında yer alan bir sanat galerisi. Sanatla ilgili diğer bir cazibe merkezi, tarihi bir miras binasında ilginç bir heykel ve sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Centre d’Art d’Escaldes-Engordany’dir

Valira d’Orient Vadisi’ni gezmek

Andorra’yı ziyaret etmenin en dikkat çekici yanı, bu küçük dağ ulusunun büyüleyici manzarasını bir otomobilin rahatlığından keşfetme şansı. En iyi rotalardan biri , başkent Andorra la Vella’nın kuzeyindeki Les Escaldes’te başlayan Valira d’Orient Vadisi boyunca, 12. yüzyıldan kalma Sant Miquel Engolasters’a giden dar ve dolambaçlı yoldan geçmeden önce . Lombardiya’daki Romanesk tarzdaki ülkenin birçok Pirene kilisesi. Buradan, barajın yarattığı yapay bir göl olan Engolasters Gölü’ne gidip balık tutmak ve gezmek için popüler olan Göl’e yürümek mümkündür.

 Encamp ve Ulusal Otomobil Müzesi

Andorra’nın coğrafi merkezinde, yaklaşık 12.000 kişiye ev sahipliği yapan Encamp şehri, yılın hangi saatinde ülkeyi keşfetmeyi seçerseniz seçin, iyi bir temel oluşturur. Şehir merkezi aynı zamanda en güzel yerlerden biridir ve Valira d’Orient nehri geçmektedir ve eski güzel binaları artık mağaza, kafe ve restoran olarak hizmet vermektedir. Ayrıca, komşu Pic dels Pessons dağı sayesinde, cemaatin en yüksek zirvesine 2,865 metre mesafede, doğa yürüyüşü ve bisikletle maceralara çıkabileceğiniz harika bir yer. Kış geldiğinde kasaba, onu doğrudan Grau Roig ve Pas de la Casa’nın yamaçlarına bağlayan bir gondol ile ülkenin en önemli kayak merkezlerinden birine dönüştürülür . Şehir aynı zamanda mükemmel Ulusal Otomobil Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor. 1885’ten kalma buharla çalışan bir makine de dahil olmak üzere çok sayıda klasik eski model araba gösterisinin yanı sıra antika motosikletler ve bisikletler de dahil.

Santa Coloma Kilisesi

Küçük Santa Coloma köyünde Andorra’dan İspanya’ya giden ana yol üzerinde, ülkenin en eski Romanesk ibadet yerlerinden biri olan, ülkedeki en eski kilise olan Santa Coloma Kilisesi . Uzun, yuvarlak üç aşamalı kulesiyle – ülkedeki diğer kilise kulelerinin daha tipik kare tasarımlarından çok farklı – dikkate değer olan bu görkemli eski taş yapı, 9. yüzyıldan kalma ve 12. yüzyıldan kalma Bakire Meryem Ana heykelinden oluşuyor. Coloma, kemerli girişinde çok sayıda Mozarabik fresk ve görkemli bir ortaçağ tipi yazı tipi. Daha sonra, köyün hemen üzerindeki komuta Roc d’Enclar’a tünemiş 12. yüzyıldan kalma Sant Vicenç d’Enclar kalesine kadar kısa bir yürüyüş yapın.

Madriu-Perafita-Claror Vadisi

Andorra’nın sadece UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan güzel Madriu-Perafita-Claror Vadisi – sadece 42 kilometrekare olmasına rağmen – ülkenin toplam alanının yaklaşık yüzde 10’unu kaplar … ve bu küçük ulusun “ruhsal kalbi” olarak özel bir yer. Resimli kitabın dışındaki bir şeye benzeyen (evet, bu çekici ve bozulmamış), bu uzak buzul vadisi, dağ meraları, engebeli sarplar ve kalın bir manzaradan bahsetmek yerine, nesli tükenmekte olan ve nadir bulunan vahşi yaşam türlerine bir sığınak ormanlı vadiler. Eğlencenin bir kısmı buraya geliyor. Uzaklığı göz önüne alındığında vadiye yalnızca yürüyüş parkurları ile ulaşılabilir, bu da şaşırtıcı derecede huzurlu ve huzurlu bir yürüyüş deneyimi sunar. Yol boyunca, bölgenin çeşitli hatırlatıcıları ile karşılaşacaksınız.

Meritxell Our Lady

Andorra’nın koruyucu azizi Meritxell Our Lady (Mare de Déu de Meritxell), ülkenin manevi rehberi olarak ünlüdür ve her biri 8 Eylül’de 1873’ten bu yana düzenlenen Andorran Ulusal Tatili ile aynı gün düzenlenen büyük bir festivalin konusudur. Bu Roma Katolik azizi, Meritxell Şapeli ile ilişkilendirilmiştir ve kucağında İsa Mesih ile Meryem Ana heykeli (12. yüzyılda yapılan orijinal heykel, bir yangında tahrip olmuştur) ile temsil edilmektedir. Tahtadan oyulmuş ve sadece 33 inç yüksekliğinde duran kopyanın, orjinali ile aynı olduğu ve diğer kalıntılarla birlikte kilisenin kutsal alanında görülebildiği söyleniyor. Etkileyici kemerli görkemli avluya da girdiğinizden emin olun. Bu kilise aynı zamanda Marian Rotası’nın bir parçasıdırdiğerlerinin yanı sıra Montserrat ve Lourdes’teki tapınakları içeren önemli bir yolculuk güzergahı.

Minyatür Müzesi

Casa d’Areny-Plandolit

Minyatürler Müzesi (Museo de la Miniatura), genç ve yaşlıların Ordino’dayken bir saat geçirmeleri için harika bir yoldur. Ve bunlar gerçekten minyatür sanat eserleri. Alanında en iyisi olarak kabul edilen bir Ukraynalı sanatçı olan Nicolai Siadristy tarafından hazırlanan bu minik şaheserler, pek çoğu takdir edilecek bir büyüteç veya mikroskopta görülmesi gereken küçüklüktedir. Altın ve platin gibi metallerden ve kâğıt ve ahşap içeren günlük malzemeler – hatta pirinç taneleri gibi – müzenin devasa minyatür koleksiyonu, minik Rus Bebeklerinden haç gibi dini eserlere kadar her şeyi içeriyor. Sergiler, sanatçının yaşamı ve sanatının ayrıntılarını da içeren ilginç bir görsel-işitsel ekran ile zenginleştiriliyor

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir