PAYLAŞ

Çölde Seyahat Etmek SAHRA

 

Sahra ÇölüAfrika’daki Sahara, Çin’deki Gobi ya da dünyaca ünlü başka bir çöl olsun, kilometrelerce açık araziyle çevrili bir çölün ortasında dururken dünyanın ne kadar büyük olduğunun farkındasınız.

Bir çölde, çoğu insan için trek yapma fırsatı, hayatında bir kez yaşanacak bir fırsattır. Böyle hayranlık uyandıran bir manzaraya seyahat etmenin heyecanına kapılmanıza rağmen, seyahatiniz sırasında hazırlıklı ve sağlıklı kalmak için vaktinden önce yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Unutma – bu ıssız, çorak bir yer ve tehlikeli olabilir.

Planlamanız
gerekenler Bir çöle gitmeden önce, önce iyi planlamalısınız – nereye gittiğinizi, kiminle gideceğinizi ve ne zaman geri dönmeyi planladığınızı bilin. Bu, geride kalan biriyle paylaşmanız gereken bilgilerdir.

Asla yalnız bir çöle gitmemelisin. En az bir kişiyle birlikte olmak, bir şey olursa hayatta kalma şansını arttırır.

Bir çölde kaybolmak kolay olabilir, bu yüzden yanınızda harita, pusula ve GPS getirmek çok önemlidir.

Hava tahminlerini de önceden izlediğinizden emin olun – bazen bir çölde hava aniden değişebilir ve bunun için hazırlıklı olmak istersiniz.

Neyin getirileceği
Bir eşlik, haritalar ve GPS getirmeyi zaten biliyorsunuz, ancak ihtiyacınız olan şey bu değil. Issız bir ortamda suya erişiminizin olması çok önemlidir. Yanınızda her zaman ekstra su bulundurmalısınız ve özellikle yaz mevsiminde günde en az bir galon su içmeniz önerilir.

Yanınıza yiyecek getirmek de önemlidir – sadece enerjinizi değil, moralinizi de arttırır. Acil durumda, sadece enerji barları veya granola gibi yiyecekleri paketleyin.

Ne
giyilir Çöller aşırı sıcaklıkları için bilinir – gündüzleri yüksek ısılar ve geceleri soğuk havalar. Bu, sıcak çarpması ve hipotermi için yüksek bir risk olduğu anlamına gelir. Kendinizi bir şapka, güneş gözlüğü ve güneş için güneş kremi ile korumak önemlidir. Ve hava karardıktan sonra hava karardıktan sonra çölde dışarı çıkmanız durumunda ekstra bir ceket getirin.

Ne zaman gitmeli
Bu, çöl sıcaklıklarının yüksek ve düşük değerlerini de hesaba katmanız gerektiği zamandır. Çölde yürümek ya da yürüyüş yapmak istiyorsanız, bunu sabah 10’dan önce veya akşam 16’dan sonra yapmayı planlamalısınız; aradaki her zaman tehlikeli derecede sıcak olacaktır. Yürürken veya yürüyüş yaparken yavaş ve sabit bir tempoda durduğunuzdan ve düzenli molalar aldığınızdan emin olun. Ama yere oturup – sıcak!

Ayrıca sellerden haberdar olmalısınız. Yaz aylarında bir çöle seyahat ederseniz, ani yağmur fırtınaları ve ani yağışlarla çok sıcak olabilir. Çölde iseniz ve şimşek çakması veya herhangi bir fırtına belirtisi görüyorsanız, sığınak isteyin.

Nereye yürüdüğünüzü izleyin
Çöl yaratıklarının çoğu geceleridir, bu yüzden hiç görmeyebilirsiniz. Ancak bazı çöller zehirli yılanlara, örümceklere ve akreplere ev sahipliği yapar. Isırılmamak için dikkatli olun ve nereye yürüdüğünüzü, ellerini nereye koyduğunuzu ve nerede oturduğunuzu izleyin. Eğer ısırılırsan, derhal tıbbi yardım isteyin.

Bir çöle seyahat etmek ömür boyu sürecek bir yolculuk olabilir. Sadece önceden planladığınızdan emin olun ve her adımda dikkatli olun.

Sahra Çölü’ne gitmek için ideal ülke nedir?

Açıkçası çöl çölümüzde. Bu yüzden bazı çöl kumulları biraz yüksek, hatta daha serin ve daha yalnız olabilir, ancak çölün çölden bekleyebileceği manzaraları beşten beşe kadar aynıdır. Ya da bizce çölü göremediğimizden dolayı ny Her neyse, yukarıda bahsettiğimiz 10 ülkenin birincisini sıraya koyduk, ve daha sonra 10’u tek tek tıkla Seyahat tarihlerim esnek önce ve en uygun bilet fiyatlarını değerlendirdik Karşılaştırma listemizde

Uzun bir kovalamaca turundan sonra, 23-29 Kasım tarihleri ​​arasında toplam 6 gün boyunca Fas turu yaptıktan sonra, toplam 700 TL’lik bir gidiş-dönüş için Air France uçuşunu gördükçe, doğrudan pamuklu ellerin cebine gittik. Casablanca. Tabii ki Dolaylı 🙂Tamamen derhal not edin: Kazablanka havaalanını seçtik, çünkü bir tur planladık, ancak yalnızca çöl turu için Fas’a gidenlerin kesinlikle Marakeş havaalanını seçmesi gerekiyor, çünkü tüm çöl turları Marakeş’ten ve ayrıca  Kazablanka’dan Marakeş,  zaten ek 200 dirhem olduğundan beri . Marakeş’e uçmak daha da ucuz.

Fas’a gel. Açıkçası çöl turu için Fas’ı seçmek için çok özel bir nedenimiz yok. Küçük bir fiyat-değer karşılaştırmasından sonra, ilk çöl deneyimi için bize daha makul gelen bir ülke. Kredi kartı bilgisine girmeden yaptığımız ön araştırmalar sonucunda Fas’taki deve karavanları ve berberlerle dolu çöl turlarının ortak bir turist etkinliği olduğu, tabakhanelerin Fes ya da mavi renkte görüldüğü fikri Chefchaouen’deki mavi renkli evler, Riad’larda çekilen yüzlerce havalı instagram fotoğrafının etkili olduğunu söyleyemeyiz. Ancak bu yazıda Fas’taki Çöl Turu bölümünü vurgulamak istiyoruz. Fas turumuzu ve detaylarımızı da paylaşacağız.😉

 

Fas’ta Sahra Çölü Turu Rotası:

Birincisi, çöl turları için günlük 1, 2 veya 3 gece seçeneği var. Bu, yapmak istediğiniz faaliyetlere göre Fas’ta ve ziyaret etmeyi planladığınız diğer şehirlerde vereceğiniz bir karar. Birer birer geçmesine izin verdik:

  • Günlük Sahra turları:

Kısa bir araştırma yaptığınızda, günlük turların çok etkili olmadığı gerçeğiyle ilgili birçok yazı bulabilirsiniz. Çünkü bu turlar sabah 08:00 gibi erken başlar, aynı gün en geç 19:00 akşamı geri döner. Bu tur, Marakeş’ten Ait Ben Haddou ve Ouarzazate’ye olan rotayı içerir. Ait Ben Haddou’da Kasbah adında kale duvarlarıyla çevrili bir köye geliyorsunuz. Marakeş’in kırmızı camlı manzarası ile çok popüler ve bir film seti olarak kullanılıyor ve kısa bir öğle yemeği molasından sonra Berberi denilen köyleri geçtiğiniz köye gidebilirsiniz.

  • 1 gece – 2 gün Zagora turları:

Sabah saat 08: 00’de bu tura tekrar Atlas Dağları boyunca gidersiniz. Ait Benhaddou’da bir minibüs yolculuğundan yaklaşık 3 saat sonra, Kasbah denilen kale duvarlarıyla çevrili köye varıyorsunuz. Kısa bir yürüyüşten sonra, 1 saatlik ek bir gezi için Ouarzazate’ye varıyorsunuz. Öğle yemeğinden sonra, Drâa vadisinde devam edip Zagora’ya ulaşıyorsunuz. Çok rahat olmayan ama bu yolculuk sonunda çok ilginç bir deneyim olan Zagora’daki develere transfer Berberi çadırlarına doğru ilerleyecektir. Sabah güneşin doğması için, devenize geri dönün, çölün derinliklerine devam edin ve aynı şekilde geri gelin ve 17:00 – 18:00 gibi Marakeş’e geri dönün.

  • 2 gece – 3 gün Erg Chebbi,  Merzouga   turları:

On the way from Marrakech in the previous rounds, moving along the Atlas Mountains, passing through Ait Benhaddou and Ouarzazate, you reach the Dades Valley, where you stay the first night. The next morning, you travel through the small villages to Merzouga. Transfer to the camels for a 1.5-hour journey in Merzouga, you reach a camp site called Erg Chebbi. You can eat local dishes in the camp, watch the local barbers’ dance shows, and lie directly in the desert under the stars and lie down. On the morning of the 3rd day, after waking up to sunrise and traveling a camel journey of 1 – 1.5 hours, you are moving into the depths of the desert and you are turning to the same path after the free time. At the end of this tour, you will reach Marrakech at 17:00 – 18:00. This is actually the most recommended tour.

  • 3 nights- 4 days Erg Chigaga tours:

Bu turlar içinde farklı yollar var. Ancak göreceğiniz yerler Ait Benhaddou, Ouarzazate, Zagora, M’hamid El Ghizlane ve Erg Chigaga. Bazı turlar direkt olarak Erg Chigaga’ya geri dönerken başka noktalarda gider, bazıları sonunda bunu yapar, Erg Chigaga’nın bitiş noktasına ulaşırken, diğerleri yolu ikiye böler. Sonuçta, tüm turlarda göreceğiniz yerler neredeyse aynıdır. Fas’ta çok zaman geçirecekseniz ve 4 gün çölde kalarak geçiriyorsanız, bu rotayı seçebilirsiniz. Erg Chigaga’nın 2 gecelik turlar için Erg Chebbi’den daha az turistik olduğu söyleniyor ve aslında çölde daha iyi hissedeceğiniz daha büyük kum tepeleri göreceksiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here