Dash Coin Nedir?

Dash Coin Nedir?

Piyasaya ilk olarak XCoin adı ile 18 Ocak 2014 tarihinde giriş yapan, ardından adı belirli topluluklar tarafından Dark Coin olarak belirlenen ve yine adı değiştirilerek Dash Coin olarak anılan kripto para birimidir. Dash Coinin en çok dikkat çeken özelliği ise alt yapısının Bitcoin tabanlı olmasıdır.

Dash Coin ile Bitcoin arasında ki benzerliklerin yanı sıra en çok dikkat çeken özelliği para transfer işlemlerinde gizliliğin ön planda ve hat safhada olmasıdır. Bu sebeple Dash Coin hizmete açıldığı ilk iki günden itibaren 1.9 milyon coin üretilmiştir. Gizlilik ve güvenlik tarafından bakıldığında para transfer işlemini gerçekleştiren kişi ve kişilerin sistemlere anonim olarak düşmesi ve kullandıkları borsa dahil bütün bilgilerinin gizli olması dikkat çekiyor.

Dash Coinin kendi kendini finanse edebilen ve yönetebilen iş,birey ve işletmelere Dash Coin ağı üzerinden ödeme yapabiliyor. Merkezi olmayan yönetim ve bütçe sistemi ile Dash Coin, DAO(Decentralizet Autonomus Organizastion) adı verilen otonom kuruluşlar arasında en başarılı ve en büyük örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Dash,Masternode teknolojisinin gücünden yararlanılarak geliştirilen, InstantX adını verdikleri yeni ve geliştirilmeye açık bir teknolojiye sahiptir. Para transferi yapan kullanıcılar, sanal cüzdanlarında ki Dash Coinleri istedikleri işleme göre 4 saniye gibi müthiş bir hız ile gerçekleştirebilirler

Dash ve Bitcoin’in Farkı Ne?

Dash ve Bitcoin arasındaki ana fark, coin madenciliği için kullanılan algoritmada yatıyor.

Proof of Stake algoritmasının bir modifikasyonu olan X11 algoritmasını kullanan Dash, aynı zamanda Conjoin mixing’i, işlemleri karıştırmak ve Blockchain‘de gizliliği sağlamak için kullanıyor. Öte yandan, Bitcoin ise bir Proof of Work algoritması kullanıyor.

Bunun yanı sıra, iki kripto para birimi arasında başka bir fark daha var.

Yeni başlayanlar için, her ikisi de işlemleri ele almak için farklı sistemlere sahip.

Bitcoin’in Blockchain’indeki işlemlerin, ağ içindeki tüm node’lar tarafından doğrulanması gerekiyor.

Otorite olmaksızın konsensüs sağlamak için tasarlanan süreç, full node’lar veya madenciliğe adanmış node’lar için önemli bir yatırım altyapısı gerektiriyor. Bu sistemde, full node’ları çalıştıran Bitcoin madencileri, en ideal işlemleri sağlamak için zaman ve para miktarını arttırıyorlar. Bitcoin ağının ölçeklenmesiyle, bu imkansız bir iş haline geliyor.

Son olayların ortaya koyduğu gibi, süreç zaman alır ve tıkanmayı önlemekte başarısız olur, çünkü yavaş işlem Bitcoin’in bellek havuzunda bir işlem yığınına neden oluyor.

Bu da dolayısıyla, yüksek işlem ücretlerine yol açabilir ve Bitcoin’i günlük işlemler için bir kripto para birimi olarak uygun hale getiremez.

Dash bir başlangıç noktası olarak ekonomik teşvik kullandı. İşlemlerin doğrulanması ve onaylanmasını basitleştirmek için bir Masternode sistemi kurdu.

Kripto paranın kurucu ortakları teknik belgelerinde, bunun kullanıcıların hizmetler için ödeme yapmasına ve yatırımlarını geri kazanmalarına olanak tanıdığını belirtiyorlar. Masternode’lar, ayrıca işlemler için ölçeklenebilirlik sorunlarını da çözüyor.

16 Şubat itibarıyla, Dash’ın ağında 4,719 Masternode vardı. 2017 Aralık’ta 4,510 Masternod’tan bu seviyeye bir yükseliş gerçekleşti. Masternode’lardaki bu artış, Dash’in fiyatının düşmesine rağmen gerçekleşti.

Dash’ın ekosistemindeki ikinci yenilik ise, yönetim modelinde yatıyor.

Dash’e benzer istekleri olan Bitcoin ve Litecoin gibi iki kripto para birimi akademik kurumlar tarafından büyüdüler. Büyük ölçüde, bu kripto paraların gelecekteki gelişimleri, bu kurumlardan kaynaklanan bağışlara bağlı oluyor.

Dash ise üç paydaş arasında blok ödülleri ayırarak kendi kendini finanse eden bir modele öncülük etti.(Masternodes, Madenciler ve Hazine)

Masternode’lar ve madenciler yüzde 45 pay alıyorlar. Yüzde 10’luk kısım ise Dash’in gelecekteki kalkınma projelerini finanse etmek için kullanılıyor.

Masternode’lar burada da önemli bir rol oynuyorlar; oyları, kripto para biriminin gelecekteki gelişim yönlerini belirliyor.

Dash coin nasıl alınır?

Yerli ve Yabancı para borsalarından alınabilir.

YERLİ BİTCOİN BORSALARI

 1. https://www.paribu.com
 2. https://koinim.com/
 3. https://www.btcturk.com/
 4. https://koineks.com/
 5. https://www.bitlo.com
 6. https://www.bithesap.com/
 7. https://robicoin.com
 8. https://borsabit.com/
 9. https://www.gobaba.com
 10. https://koinmarketi.com/

DÜNYA (YABANCI) BİTCOİN BORSALARI

 1. https://bithoven.com
 2. https://cex.io/
 3. https://www.binance.com/
 4. https://www.bitmex.com
 5. https://www.bitstamp.net/

 

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir