Dogecoin nedir?

Dogecoin nedir?

Kripto para dünyasında adından oldukça fazla söz ettirmeyi başaran Dogecoin, en ilginç sanal para birimlerinden birisidir. Dogecoin bir “Geyik” üzerinden yola çıkılarak küçük bir grup tarafından şaka amaçlı olarak üretilmiştir. Çok kısa bir sürede meşhur olan Dogecoin hızlı ve sık işlem yapabilme yeteneğine sahiptir.

Dogecoin “Doge” yani İngilizce’de “Dog=Köpek” anlamına gelen kelimeden türetilmiş ve bilerek yazım yanlışı yapılarak kullanılmıştır. İnternet tarihinde 2005 yılında Homestar Runner adlı çizgi filminde ilk defa ortaya çıkmıştır. Dilimizde “Caps/Meme” olarak ifade ettiğimiz bir fotoğraf üzerinden üne kavuşan Doge, daha sonralarda adını kripto para birimine vermiştir. 2013 Yılında oldukça ünlü olan Doge Caps’leri daha sonralarında Dogecoin’in ortaya çıkmasına vesili olmuştur.

Dogecoin Billy Markus adlı bir yazılımcı tarafından ortaya çıkartılmıştır ve Litecoin’in bir türevi olarak kabul edilmiştir. İlk başlarda insanların kripto paralara olan ilgisinin artması için üretilen Dogecoin adını bir popüler bir Caps’den alması sebebiyle kısa sürede üne kavuşmuştur. Dogecoin günümüzde internet camiasında genelde bahşiş vermek için kullanılmaktadır. Ancak sıkı olarak yatırım yapan kullanıcılarında tercihidir.

Nasıl Dogecoin Alabilirim?

Koineks Dogecoin alım işlemini gerçekleştirebilmeniz için mutlaka hesabınızda TL bulunmalıdır. Eğer bakiyenizde TL yoksa herhangi bir alım işlemi için talep açamazsınız. Bu konuda bir sorun yaşıyorsanız canlı destek ekibine ulaşabilirsiniz, ayrıca Koineks Para Yükleme makalemizi de okuyabilirsiniz. Dogecoin satın al işlemini başlatmak için yapmanız gereken ilk şey market bölümüne giderek ilgili fiyatları incelemek ve ne kadar Dogecoin alabileceğinizi, ilgili sekmeyi seçerek görmenizdir. Market bölümünden Dogecoin seçeneğini seçtiğinizde, hesaplayıcıya doğruca bir TL miktarı girdiğinizde size o anki anlık değerlerden kaç Dogecoin’e denk geldiği söylenecektir. Eğer Dogecoin miktarı girerseniz de anlık değerler kullanılarak kaç TL’ye denk geldiği söylenecektir. Aynı zamanda bu bölmedeki ilk görüşte karşınızda çıkacak olan fiyat, o sırada anında alış gerçekleştirebileceğiniz fiyattır. Kendinize göre bir alış fiyatı da belirleyebileceğinizi unutmayınız.

Eğer Dogecoin satın almak istediğiniz fiyatı seçtiyseniz, hemen alt bölümdeki “al” tuşuna basarak talep oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz talep sonrası, belirlediğiniz hesaptan satın alım işlemi başlatılacaktır ancak piyasadaki satışta olan Dogecoin miktarına göre size satılacak olan miktar ancak belirlediğiniz fiyata göre değişecektir. Düşük fiyatlara satış yapılabilmesi için, o fiyattan da satış açılması gerektiği gibi bu bir anda olmayadabileceğinden, parça parça satış da yapılabilir. Eğer satış işlemini iptal etmek isterseniz, tek yapmanız gereken alım talebinin sağındaki kırmızı çarpı tuşuna basmaktır. Dogecoin satış makalemizi okumak için tıklamanız yeterlidir.

Kaynak

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir