En Garip Tasarıma Sahip Arabalar

En Garip Tasarıma Sahip Arabalar

Buick Y-Job

Kaynak

Buick Y-Job otomotiv endüstrisinin ilk konsept otomobili Buick tarafından üretilen, 1938 yılında Harley J. Earl tarafından tasarlanan, araba güç ile çalışan  gizli farlar , bir “gunsight” kaput süsü , elektrikli camlar vardır. Buick tarafından 1950’lere kadar kullanılan sarma tamponları , sifonlu kapı kolları ve önceden yapılandırılmış şekillendirme ipuçları ve bugün hala Buick tarafından kullanılan dikey şelale ızgara tasarımı. Arka plaka üzerinde bulunan “Süper” kelimesiyle gösterilen Buick Super şasesi kullanıldı .

Araba birkaç yıl boyunca Harley Earl tarafından sürüldü, yerine 1951 model bir araba koydu. Bir süre sonra, 1993 yılına kadar GM Tasarım Merkezi’ne geri getirildiği zaman , araba Henry Ford Müzesi’nde restore edildi.

Adındaki “Y” nin iki açıklaması var:

  • Tüm deneysel araçlara “X” adı verildi, bu yüzden Earl sadece alfabedeki bir sonraki harfe gitti.
  • “Y” tanımı Earl tarafından seçildi, çünkü havacılık endüstrisinde en gelişmiş prototipleri belirten yaygın olarak kullanıldı.

2001 yılında Buick, Y-işini, Y-işten yoğun bir şekilde çizim yapan Buick Blackhawk adlı modern gelişmelerle yeniden yarattı .

Deora (özel araba)

Deora 1965  ağır  yük kamyoneti olan Dodge A100 Mike ve Larry Alexander tarafından 967 için Detroit’te Detroit Autorama için özelleştirilmiş. 1967’de Ridler da dahil olmak üzere birçok ödülü kazandıktan sonra, bir Hot Wheels otomobilinin prototipi ve plastik model seti oldu. 2009 yılında açık artırmada 324.500 $ ‘a satıldı.

Tasco 1948

1940’lar Amerika’sının “gelecek çağın teknolojisi” figürlerini barındıran Tasco 1948, uçaklardan ilham alınarak tasarlanan bir model. İkinci Dünya Savaşı uçakları ve spor model otomobil tasarımlarının bir araya gelmesiyle ortaya çıkan aracın adı, üreticisi olan The American Sportscar Company’nin baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Ağırlıklı olarak alüminyumdan üretilen model, seri üretime geçmeyi başaramamış.

Peel P50

 

Peel P50, Peel Engineering Company tarafından 1962-1965 yılları arasında üretilen tek kişilik üç tekerlekli mikro otomobildir. Araç 2010 Guinness Rekorlar Kitabı’nda en küçük seri üretim otomobil olarak yer almıştır.[3] Araçta 4.2 beygirgücünde 49 cc hacminde motor olup son hızı 61 km/h idi. Aracın geri vitesi olmayıp, geri götürmek için arka bölümde bulunan krom koldan tutup çekmek gerekmekteydi.

Citroen Ami

Citroën Ami, Citroën tarafından 1961-1978 yılları arasında üretilen bir küçük sınıf otomobil modelidir. Araç, Ami 6 ve Ami 8 olmak üzere iki nesil boyunca üretilmiş olup üretildiği tarih boyunca Fransa’nın en çok satan otomobiliydi. Ami, Dyane ile birlikte yerini Axelve Visa’ya bırakmıştır.

Stout Scarab

Stout Scarab bir 1930-1940s olan Amerikalı minivan . William Bushnell Stout tarafından tasarlandı ve Stout Engineering Laboratories tarafından ve daha sonra Detroit , Michigan’daki Stout Motor Car Company tarafından üretildi.

Stout Scarab, bazıları tarafından dünyanın ilk üretim minivanı olarak kredilendirildi ve Scarab’ın 1946 deneysel prototipi , fiberglas gövdeli ve havalı süspansiyonlu dünyanın ilk otomobiliydi .

Sebring-Vanguard CitiCar

1974’te ABD’de üretilen Sebring-Vanguard CitiCar, golf arabalarından ilham alınarak tasarlanan bir model. 4500 dolardan satışa çıkan bu elektrikli araba, maksimum 60 km/s hıza ulaşabiliyor ve tek şarjla 60 km yol kat edebiliyordu.

Ferrari Enzo

kaynak

Her on yılda bir, Ferrari , İtalyan firmasının en son teknolojisini ve hız için doymak bilmeyen bir susuzluğunu ortaya koyan dünya çapındaki, benchmark belirleyen bir süper otomobille çıkıyor . Bunu başlatan ilk gerçek araba Ferrari F40 oldu . Enzo’nun imzaladığı son otomobil , ilk karbon fiber gövdeli otomobildi, 200 mil patlayan ilk üretim otomobiliydi ve 40. yaş gününü kutlamak için inşa edildi. F40’ın ardından F50 geldi. Sadece 349 arabanın sınırlı koşu modeli olan F50 yine yoldaki en hızlı otomobillerden biriydi; 1995’te sadece 3.7 saniyede 60 mil / saat’e ulaşabildi. F50’yi takip eden orta motorlu canavarın Ferrari’nin yarattığı en büyük otomobillerden biri olması gerekiyordu. Tamamen yeni bir motora ve bir dizi Formula teknolojisine sahipti . Araba çok güzel olacaktı, yani F60’ı vurmak yerine, şirketin kurucusundan sonra Ferrari adını verdi. Bu Ferrari Enzo.

Suzuki X-90

Suzuki X-90 arka veya 4 çeker, bir ön-motor, iki kapılı, iki koltuklu SUV üretilip tarafından pazarlanan Suzuki modeli 1995-1997 için. Suzuki Sidekick ile ilgili olarak, X-90, T bölümü çıkarılabilir birçatıya sahipti.Değiştirme Samurai içinde ABD pazarına, Suzuki X-90 pazarlama başladı

 

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir