En İyi futbol Filmleri

En İyi futbol Filmleri

Futbol filmleri biz futbolseverlerin gündemden, “tarafımızdan” uzaklaşarak bu güzel oyunun özüne dönmemizi sağlıyor. “Hayat fena halde futbola benzer”, “Futbol asla sadece futbol değildir” gibi efsane sözlerin boşuna sarf edilmediğini, o filelerle buluşan topun aslında her zaman sadece skoru değil bir insanın hatta bir ulusun hayatını değiştirdiğini görebiliyoruz

 

 

Bobby Robson: Bir Menajerden Daha Fazlası (2018)

Efsane menajer Bobby Robson’ın futbola adanmış hayatını konu alan belgesel, muhteşem arşiviyle büyülüyor. Sanki belgesel değil de adeta Bobby Robson’ın kendisini oynadığı bir film izliyoruz İngilizlerin dev arşivi sayesinde. ‘90’ların ortasında Barcelona’nın başındayken yaşadıklarına tanık olurken, bir anda ’60’lara, Robson’ın oyunculuk ve ilk teknik adamlık deneyimlerine kadar ışınlanıyoruz. Netflix’in en iyi yapımlarından biri kesinlikle. Finalde Gascoigne’le birlikte gözyaşlarınızı tutamamanız çok olası.

Damned United (Lanet Takım), 2009

Derby County ve Nottingham Forest’ı adeta yoktan var eden, futbol tarihinin gelmiş geçmiş en iyi teknik adamlarından biri olan Brian Clough’u konu almış muhteşem bir biyografik futbol filmi. Damned United, Brian Clough’un (Michael Sheen) başarılarından daha çok Leeds United’ın egolu oyuncuları ve “kazanmak için her şey mübahtır” felsefesiyle olan mücadelesini anlatıyor.

Green Street Hooligans (Yeşil Sokak Holiganları), 2005

Matt (Elijah Wood), Harvard Üniversitesi’nden atıldıktan sonra Londra’daki ablası Shannon’ın (Claire Forlani) ailesiyle birlikte yaşamaya başlar. Burada Pete (Charlie Hunnam) ile tanışmasıyla kendisini “şiddet sever” karakterlerin içinde bulur. Çünkü Pete ve arkadaşları, İngiltere’nin en sert futbol kulüplerinden “Green Street Elite” adlı fanatik taraftar grubunun bir parçasıdır. Bu kült film bizi futbolun saha tarafından biraz uzaklaştırıyor ve İngiltere’de holiganlığın tavan yaptığı döneme götürerek, tribün şiddetinin acımasızlığı ve anlamsızlığına vurgu yapıyor.

Heleno (2011)

Belki de öfkesini kontrol etmeyi, hayatını şekle koymayı başarmış olsaydı bugünlerde adı Pele’den bile sık anılacaktı. Brezilya yapımı bu şahane filmde 1940’ların efsane oyuncusu Heleno de Freitas’ın (Rodrigo Santoro) gerçek hayat hikayesine uzanıyoruz. Heleno, Botafogo’da yıllarca takımının en değerli oyuncusuyken biraz takım arkadaşlarıyla kötü giden ilişkisi, biraz da Boca Juniors’dan gelen rekor teklif sebebiyle sevdiği kulübünden ayrılmak zorunda kalır. Sonrasında yakalandığı hastalıkla beraber hayatı alt üst olmaya başlar… Acaba en büyük hayali olan, yeni inşa edilmiş Maracana mabedinde sahaya çıkabilecek midir?

Manchester United’ın “Busby’nin Bebekleri” olarak anılan, yaş ortalaması 22 olmasına rağmen rakip tanımayan efsane takımının gerçek hikayesi. 1958’de Münih’te gerçekleşen trajik uçak kazasında 8 futbolcusunu kaybeden takım, bugün hala tarihin en iyi futbol takımlarından biri olarak gösterilir. Bobby Charlton’ın (Jack O’Connell) genç bir oyuncu olarak karşımıza çıktığı filmde, dönemin genç kaptanı Duncan Edwards’ın (Sam Claflin) ölüm döşeğindeyken hala takımını düşünüp sarf ettiği, “Önümüzdeki Wolves maçı çok önemli, o maçı kazanmalıyız!” sözünü de tekrar akıllara kazımayı başarıyor.

 

Montevideo, Bog te video! (Montevideo, Tanrı Seni Korusun), 2010

Dünya Kupası’nın ilki, yani Uruguay’daki 1930 Dünya Kupası’nda dördüncü olmayı başarmış Yugoslavya Milli Takımı’nın hikayesini izlediğimiz bu eğlenceli ve şahane film, aynı zamanda Balkan futbol kültürüne dair çok zengin bir kaynak niteliğinde. Ayrıca hala ünü dillerden düşmeyen eski Yugoslav derbilerinin neden bu kadar önemli olduğu sorusuna da cevap buluyoruz.

Pelé: Birth of a Legend (Pele: Bir Efsanenin Doğuşu), 2016

Adından da anlaşılacağı üzere, 100 dakikalık yapımda Pele’nin hayat hikayesini izliyor ve bir efsanenin yükseliş hikayesine tanık oluyoruz. Brezilya’nın fakir mahallelerinden birinde büyüyen ama sıra dışı oyun tarzıyla sıyrılan genç Pele (Kevin de Paula), babasına söz verdiği gibi ülkesine Dünya Kupası’nı kazandıracak ve bunu takımıyla birlikte oynadığı geleneksel futbol tarzıyla yapacaktır. Bu büyük hikaye daha iyi sunulabilir, daha iyi bir film yapılabilir miydi? Evet… Ama yine de söz konusu Pele biyografisiyse izlemeden geçilmemeli. Film, Pele’nin konuk oyuncu olarak devreye girdiği sahneyle de bize küçük bir sürpriz yapmayı ihmal etmiyor.

Dar Alanda Kısa Paslaşmalar, 2000

“Hayat futbola fena halde benzer” repliğiyle başlayan efsane film, bu sözü aklımıza kazımasıyla birlikte aslında nasıl bir senaryo izleyeceğimiz hakkında da daha en baştan tüyo veriyordu. Serdar Akar’ın yönettiği gerçek hayat hikayesinden esinlenilmiş Dar Alanda Kısa Paslaşmalar’da Hacı’nın (Savaş Dinçel) yıllarca teknik direktör olarak üzerine titrediği Esnafspor’un amatör liglerden yükselme mücadelesine tanık oluyoruz. Ancak bir profesyonel futbolcu (Rafet El Roman) dışında tamamen esnaflardan oluşan takımın o mücadelesi sadece toprak sahalarda olmayacaktı; ekonomik dertler, aşklar, kırık kalpler, en az kendilerinden daha yüksek bütçeli takımlar kadar onları zorlayacaktı.

Will (Babam İçin) 2011

Yıllar sonra bir araya gelmiş Liverpool aşığı bir baba ve bir çocuk. Hayatlarının yıllar sonra kesişmesini İstanbul’da ki Şampiyonlar Ligi finali ile kutlayacak baba-oğul. Will ‘e final yolculuğu için gün saymaktan başka bir iş kalmamıştı. Fakat babasının ani ölümü ile onun için her şey eskisinden daha zordu.

 Will yolculuğa tek başına çıkmak zorunda kalmıştı, o finale babası için gitmek zorundaydı. Küçük ve korumasız Will ‘in İngiltere’den Fransa’ya Bosna’dan İstanbul’a süren yolculuğuna tanıklık etmek ister misiniz?

 

Purely Belter (2000)

Newcastle United  taraftarı olan 15 ve 17 yaşındaki iki gencin sezonluk bilet almak için para biriktirmeleri sırasında başlarından geçenlere tanık olmak ister misiniz? 

 Bir sezonluk bilet sahibi olmak için en fazla ne yapılabilir bir fikriniz var mı?

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir