PAYLAŞ

Harika Hayvanların Az Bilinen Yanları

At

At, Atgiller familyasına dâhil otobur bir memeli hayvandır. Evcilleri olduğu gibi, Amerikan bozkırlarında “Mustang” ve Altay dağlarının her iki yanındaki açık arazilerde “Prezewalski” denen yabani atlar sürüler halinde yaşar. En meşhur at türleri Arap, İngiliz, Çin, Ahal Teke ve Midillidir.

Atların üstün özellikleri saymakla bitmez. Fakat en belirgin olanları şüphesiz, hızları ve güçleri. Binek araçların gücünü anlatırken bile birim olarak ‘beygir’ kullanılır. Atlar saatte ortalama 80-90 kilometre hıza ulaşabiliyor. Ayrıca yük çekmeye, sıçramaya çok uygun hayvanlar.

GÜNEŞ BALIĞI

Güneş balığı ya da Ay balığı, Molidae familyasına ait balık türüdür. Lezzetsiz ve kötü kokan etinden dolayı ticari değeri yoktur.
Bilimsel adı: Mola mola
Kütle: 1.000 kg (Yetişkin)
Uzunluk: 1,8 m (Yetişkin)
Hız: 3,2 km/sa (Maximum, Yetişkin)
Üst sınıf: Mola

Güneş balıkları dünyada herhangi bir amaca hizmet etmeyen nadir hayvanlardan biri. Kocaman gözleri ve dudaklarıyla çok garip görünüyorlar. Ayrıca diş yapıları yüzünden ağızları hiç kapanmıyor.

Beslenme alışkanlıkları da pek iyi değil. Plankton ve denizanası gibi besin değeri olmayan şeyler yedikleri için beyinleri bir marulla eşdeğer. Bir diğer dezavantajları ise, balıkların suyun içinde dengede durmasını sağlayan ‘yüzme kesesi’nin onlarda olmaması.

Dev kalamar

Okyanustaki gerçek canavarlardan biri olan Dev kalamarların gözler, basketbol topu büyüklüğünde. Saatte 32 kilometreye varan hıza ulaşabiliyorlar. Her türlü küçük balık, mürekkep balığı ve köpek balığı dahil olmak üzere; günde 227 kilograma kadar besin tüketebiliyorlar.

Kakapo kuşu

Kakapo veya bilimsel adıyla Strigops habroptilus, genellikle gece papağanı olarak anılır. Uçma yeteneğini kaybetmiştir ve gececil bir papağan türüdür. Yeni Zelanda’ya özgüdür. Soyları büyük tehlike altındadır. Son araştırmalarında sadece 123 canlı kakapo kaldığı bilgisine ulaşılmıştır.
Bilimsel adı: Strigops habroptilus
Yaşam süresi: 95 yıl
Ağırlık: Erkek: 2 – 4 kg (Yetişkin)
Üst sınıf: Strigops

Dünyada uçamayan tek papağan olan kakapo kuşlarının nesli tükenme tehlikesi altında. Bilinen en uzun ömürlü ve en iri papağan olan kakapo kuşları gece yaşıyor. Özel bir çiftleşme ritüeli olan kakapoların üremesi, rimu meyvesinin çiçek açmasına ve yüksek ses çıkarabilmelerine bağlı.

Büyük beyaz köpekbalığı

Büyük beyaz köpek balığı, Lamnidae familyasından bir köpek balığı türü. Boyu 6 metreye ağırlığı 1.7 tona kadar ulaşabilir.
Bilimsel adı: Carcharodon carcharias
Ağırlık: 680 – 1.100 kg (Yetişkin)
Hız: 56 km/sa (Maximum, Kısa mesafede)
Üst sınıf: Carcharodon
Uzunluk: Dişi: 4,5 – 6,4 m (Yetişkin), Erkek: 3,5 – 4 m (Yetişkin)

Büyük çeneleri, sıra sıra keskin dişleri ve güçlü kas yapıları yıllardır filmlerin konusu oldu. Fakat köpekbalıkları nefes alabilmek için uyurken bile hareket etmek zorunda.

Köpekbalıkları uyurken ağızlarını açık tutarak vücutlarını zorunlu bir döngü haline bırakıyorlar. Suya batmamak, daha fazla oksijen alabilmek ve enerjisini yenilemek için uyurken de düşük hızda yüzüyorlar.

Balina

Balina yaşamını tamamen suda sürdüren ve yaygın olarak dünya okyanuslarında bulunan farklı çok sayıda türden oluşan plasentalı deniz memelileridir. Cetacea infra takımı içinde genellikle yunusları ve musurları hariç tutarak oluşturulmuş formel olmayan bir gruplamada yer alırlar.
Kütle: Katil balina: 3.600 – 5.400 kg, 
Yaşam süresi: Katil balina: 29 yıl, İspermeçet balinası: 60 – 70 yıl, 
Uzunluk: Katil balina: 6 – 8 m, İspermeçet balinası: 12 m, 
Gebelik süresi: Katil balina: 15 – 18 ay, İspermeçet balinası: 16 ay,

Balinaların bilinen en eski ataları Indoyhus denen ve karıncayiyene benzeyen bir canlı. Denizden çıkan canlıların memeli olarak evrilme esnasında bu canlılar suya geri dönerek ilginç su altı özellikleri geliştirmiş. Bununla beraber memeli canlı özelliklerini de korumuş ve sonunda balina ile yunusların ciğer yerine solungaçları oluşmuş.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here