PAYLAŞ

Lizbon’daki En İyi Turistik Gezi Yerleri 1

Portekiz’in başkenti Lizbon, Avrupa’nın en güzel ve kozmopolit şehirlerinden biridir. Tagus Nehri’nin ağzına yakın bir dizi tepenin üzerinde yer alan otel, denize ayrılmaz bir şekilde bağlanmış bir yer. Korkusuz denizciler, 15. ve 16. yüzyıllarda bilinmeyen sulara yelken açmak ve yeni toprakları haritalamak için buraya girdiler ve bu altın Keşif Çağı’nın mirası kentin kültürünün ve mirasının çoğunu destekliyor.

Lizbon renkli ve canlı bir yer. Sıcak ve güneşli konumu ile tanınan şehir, tarihi eserlerin zenginliği, birinci sınıf müzeler ve yapılacak çok sayıda muhteşem şey ile kutsanmıştır. Eski mahallenin dar sokaklarını keşfedebilir, nehir kıyısındaki gezinti yolunu gezebilir veya yemyeşil park ve bahçelerde gezinebilirsiniz. Aslında, Lizbon’un yerliler gibi, kolay ve telaşsız bir tempoda tadını çıkarın ve konuksever karakteri ve can sıkıcı cazibesi için hızla düşeceksiniz.

Castelo de São Jorge: İkonik Bir Simgesel Yapı

En Lizbon’un önemli turistik tanınan Aziz George Kalesi yakınında muhteşem bir konuma komutları Alfama’da Portekiz’in başkenti bakan bir tepe tacı üzerinde. Bu, Lizbon’un en popüler turistik yerlerinden biridir. Etkileyici siperleri, ilgi çekici müze ve büyüleyici arkeolojik sit alanı, kaleyi bütün aile için ödüllendirici bir deneyim haline getirmek için bir araya getiriyor ve çocuklar, özellikle etrafını saran sağlam duvarlar ve kulelerin üzerine çökmeyi sevecekler .

Bu bölgede Demir Çağı’ndan beri bir kale var, ancak Moors’un 1147’de Afonso Henriques tarafından istila edilmeden önce istilacı Hıristiyan güçlerine karşı savunduğu bir kale idi . Muzaffer kral , nehir kenarında yeni bir kraliyet ikametgahı inşa edilene kadar müteakip hükümdarlara ev sahipliği yapan Aláçova Sarayını inşa etti . (Saray temelleri, günümüzde görülen kazıların bir parçasını oluşturur.) Ziyaretçiler, çoğunlukla, şehrin kesintisiz bir panoramasını, Tagus Nehri’ni ve uzak Atlantik Okyanusu’nu sağlayan gözlem terasından muhteşem manzaralara hayran kalacak kadar mutludurlar. Farklı bir perspektif için izleyicilere aşağıdaki şehirlerin olağandışı bir şekilde 360 ​​° yansıtılan manzarasını sunan kulelerden birine yerleştirilmiş bir Camera Obscura periskopu var.

 Mosteiro dos Jerónimos: Portekiz’in Keşif Çağı Onuruna İnşa Edildi

Lizbon’daki herhangi bir gezi turunun en dikkat çekici örneği , 16. yüzyıldan kalma Jerónimos Manastırı , UNESCO Dünya Mirası Alanı’nın saygınlığını hak eden muazzam tarihi ve kültürel öneme sahip çarpıcı bir anıt olan Portekiz’in en önemli yerlerinden biridir . Lizbon’un çekici Belém semtindeki nehrin yakınında, Hieronymite manastırı olarak da bilinen manastır, 1501’de Kral Manuel I tarafından görevlendirildi. Vasco da Gama’nın 1498’deki Hindistan’a olan yolculuğunu onurlandırmak için inşa edilen Jerónimos; Keşifler Çağıibadethane olduğu için (inşaat çoğunlukla da Gama’nın geri getirdiği baharatlarla yapılan ticaretle finanse edildi). Yıldız özellikleri arasında fevkalade detaylandırılmış güney portalı ve güzel ve sakin Manueline manastırı bulunmaktadır. Vasco da Gama’nın mezarı , Santa Maria kilisesinin hemen girişindedir.

Oceanário de Lisboa: Modern Bir Akvaryum

Lizbon Oceanarium Avrupa’nın en iyi akvaryumlar biri ve dünyanın en büyük biridir. Ayrıca, tartışmasız kentin tüm turistik yerlerinden en çok aile odaklı. Peter Chermayeff tarafından tasarlanan ve şimdi Parque das Nações olarak bilinen bir alanda Expo 98 Dünya Fuarı için inşa edilen oceanarium, akıllara durgunluk veren bir dizi balık ve deniz hayvanına ev sahipliği yapıyor, onlarca farklı kuş türü dahil. Ustaca düzen, dört ayrı deniz ve manzarayı, etkin biçimde Atlantik, Pasifik, Hint ve Antarktika okyanuslarının yaşam alanlarını temsil eder. Bunlar, zarif ışınlar, soğanlı güneş balıkları ve şık köpekbalıkları – derin çocukların en sevdiği denizci de dahil olmak üzere her şekil ve büyüklükte balıkla dolu muazzam bir merkezi tank kuşatır. Çevreleyen pleksiglas, bu büyülü denizaltı dünyasının fantastik bir yakından izlenmesini sağlar, ancak daha az belirgin olmak zorundasınız, ancak zarif deniz ejderhası ve komik palyaço balığı gibi daha küçük akvaryumlarda bulunan daha az sıradışı türler aramamalısınız .

Farklı ekosistemler keşfetmek için bir zevktir. Örneğin Antarktika habitatı, eğlenceli penguenleri sergilerken, bir çift ruhlu deniz samuru Pasifik tankındaki gösteriyi çaldı. Oceanário de Lisboa, dünya okyanuslarının korunmasını aktif olarak desteklemektedir ve Portekiz’in en popüler turistik merkezlerinden biri olarak göze çarpan ününün yanı sıra, deniz çevre bilinci kampanyaları için küresel övgü topladı . Ama hepsinden önemlisi, cidden iyi eğlenceler.

Museu Calouste Gulbenkian: Batı ve Doğu Sanatının paha biçilmez bir koleksiyonu

Lizbon’un kültürel tahtında parlayan bir mücevher olan Museu Calouste Gulbenkian , aynı zamanda Avrupa’nın en ünlü müzelerinden biridir . Şehrin kuzeyindeki yemyeşil, yemyeşil bir parkın içinde yer alan tesise, 1969’da ölümünden kısa bir süre önce Portekiz’e engin özel sanat koleksiyonunu bırakan Ermeni bir petrol ustası olan Calouste Sarkis Gulbenkian adı verildi. Bu bağıştan, merkezini bu amaçla inşa edilen sanat kompleksi olan bir temel oluşturulmuştur.

Gulbenkian’ın şaşırtıcı tehlikesi, 4000 yıl boyunca eski Mısır dönemlerinden 20. yüzyılın sonlarına kadar dünyanın dört bir yanından paha biçilmez sanat eserlerine sahiptir. Tarihin birçok farklı döneminden bu kadar çok parçanın emmesi için, yarım gününü sergi galerilerine göz atarak kolayca geçirebilirsiniz, ancak sabrınız kıtadaki en iyi sanat koleksiyonlarından biri boyunca büyüleyici bir yolculukla ödüllendirilecek. Klasik ve Oryantal Sanat galerilerinde göze çarpan önemli noktalar arasında Mısır’da , Abu Qir’de ortaya çıkarılan bir istifin parçası olan 11 Roma madalyonu var . AD 242’de Makedonya’da düzenlenen Olimpiyat oyunlarını anmak için vuruldu. 17. Yüzyıl Pers ve Türk halılarıSergide dünyanın en iyi korunanlarından bazıları ve Gulbenkian’ın İslam sanatına duyduğu ilginin açık bir kanıtı var.

Avrupa Sanatına (14.-17. Yüzyıllar) devam edin ve Rembrandts, Van Dycks ve diğer ustalar arasında Rubens – Gulbenkian’ın en sevdiği resim olan Hélène Fourment’in portresi (c.1630) var. Şaşırtıcı bir şekilde, Fransız 18. Yüzyıl Dekoratif Sanatlarsalonunda sergilenen nadir saatler ve saatler mükemmel çalışır durumda: bir saate varın ve onların sesini duyun. Buradayken gözlerini bir zamanlar Marie Antoinette’yeait olan koltuğun üstüne fırlat . Turner’ın canlı ve dramatik bir Nakliye GemisininEnkazı’nın (1810) göze tuttuğu 18. ve 19. yüzyıllardan daha fazla resim ve heykel , binada hareket ederken hayranlıkla izlenebilir. Bir oda Francesco Guardi ve Venedik çalışmalarına adanmıştır.. Houdan en zarif için de dikkat Diana müzenin tur Fransız Art Nouveau kuyumcu tarafından hazırlanmış takı ve cam fantastik koleksiyonu, biter 1780 yılında heykel, René Lalique (1860-1945). Sahnede aktris Sarah Bernhardt (1844-1923) tarafından sahneye takılan ürkütücü ve gösterişli Dragonfly kadın korsajı süslemesi dışında hiçbir broş ve kolye kullanılmamıştı .

Museu Nacional de Arte Antiga: Ulusal Antik Sanat Müzesi

Antik Sanat Ulusal Müzesi Lizbon büyük kültür konumlar biridir ve herhangi turistik güzergah üzerinde “görmek gerekir”. Bu Portekiz’in ulusal galerisidir ve ülkedeki en büyük 15. ve 16. yüzyıl resimlerini içermektedir. Avrupa, Oryantal ve Afrika sanatının eşit derecede etkileyici bir gösterimi cazibe katıyor. Müze, şehir merkezinin batısında , 1755 depreminde neredeyse tamamen tahrip edilmiş olan Saint Albert Carmelite manastırının kalıntıları üzerine inşa edilmiş, 17. yüzyıldan kalma bir sarayda kuruludur . Neyse ki, şapel kurtuldu ve binaya entegre edildi.

Üç seviyeden fazla ayarlanmış olan kapsamlı kalıcı koleksiyon, zamanınızın iyi iki saatini almanızı gerektirir. Seviye 1’deki yukarıda belirtilen St. Albert Şapeli’nikeşfederek başlayın ve daha sonra Portekiz’in uygulamalı sanat sergileri – mobilya, duvar halısı ve tekstil gibi diğer nesnelerin yanı sıra Portekiz sömürge keşiflerinin etkilerini yansıtan odalar sergileyerek başlayın . ( Hindistan’dan, gümüş yaldızlı olarak işlenmiş zarif 17. yüzyıl tabutuna dikkat edin.)

Nitekim, Seviye 1 gerçekten dikkat çekici bazı işler barındırıyor. Burada dikkat çeken eserler arasında Büyüker Bakire Hans Holbein ve Azizler ile Çocuk (1519) ve Albrecht Dürer’in 1521 güzel St. Jerome portresi . Hieronymus Bosch tarafından St Temptation of St. Anthony’nin (c.1500) hayret verici bir fantazisi bir vurgudur. Mücevherat, seramik, altın, gümüş eşyalar ve Portekiz keşiflerinden sanat eserleri, 2. Seviyeye bakıyor; ancak Japonya’daki Portekiz ticaretini gösteren büyüleyici 16. yüzyıl Japon Namban ekranlarını inceliyor .

Seviye 3, Portekiz resim ve heykel sanatına ayrılmıştır. ” Kaçırmayın ” hazinesi, 1470-80 yıllarında Kral D. Afonso V’nin resmi sanatçısı Nuno Gonçalves tarafından boyanmış Saint Vincent’ın Panellerini canlandıran sunaktır .

Müzenin arkasındaki bahçeler bahsetmeyi hak ediyor. Terastan nehrin güzel manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz ve rahatlayabileceğiniz ve karşılaştığınız görsel şöleni düşünebileceğiniz bir kafe var.

Museu do Oriente: Portekiz’in Asya ve Uzak Doğu’daki Varlığını Sergilemek

Şehir merkezinin batısı, Alcântara yakınlarında ve etkileyici Fundação Oriente’ninkurduğu muhteşem bir oryantal sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan bu ilgi çekici kültürel tesis, Portekiz’in Asya ve Uzak Doğu’daki varlığını chronicles . Kalıcı sergi iki seviyeden oluşuyor ve özellikle Çin başta olmak üzere oryantal sanatın bazı temel alanları etrafında toplanıyor. Hafif aydınlatma altında sergilenen, ancak spot spot ışığı altında gösterilen bireysel parçalarla, koleksiyon sizi Portekiz ve Hindistan, Japonya , Myanmar, Makao ve Timor arasında kurulan kültürel ve ticari bağlantıları izleyen inanılmaz bir yolculuğa çıkarıyor . Büyük bir 17. yüzyıl tik kapısıHindistan’dan demir ve bronz ile süslenmiş olan Birinci Katta sizi selamlıyor ve Kurofune’den ayrılan Portekizli denizcileri şaşırtan Japon denizcileri tarafından karşılanacak olan nazik Namban ekranı gibi eserlerle göz kamaştıran bir salona açılıyor .

Eski bir Portekiz kolonisi olan Macau, oyulmuş, lake ve altın oryantal ahşap, baston ve demirden yapılmış askıya alınmış tekne şeklindeki beşik (c.1877) gibi dikkat çekici parçalarla iyi temsil edilmektedir . Başka bir yerde, Çin Ming ve Qing-hanedanı pişmiş toprak heykelciklerinin etkileyici bir gösterimi, 17. yüzyıldan kalma Samuray zincir zırhı yasaklayan bir dizi yakınına yerleştirildi. Ancak daha küçük parçaları, Çin enfiye kutularının ilginç koleksiyonu ve Timor’daki gümüş alaşımlı bileklikleriaramaya dikkat edin . İkinci Kat, geniş Kwok Koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.dana ve parşömenlerden kesilen ve kuklacılar tarafından Türkiye’den Tayland’a kadar gölge tiyatrolarda kullanılan 13.000’den fazla figür ve mitolojik varlık örneği içermektedir.

Doğu Müzesi dikkatinizin birkaç saatini alacaktır, ancak sabahın ortasındaki bir ziyaret için zaman ayırırsanız, 5. kattaki restoranda öğle yemeği için mola verebilirsiniz ve bu deneyimi yeniden yaşayabilirsiniz.

Torre de Belém: Tarihi Bir Kule

Tüm Lizbon tarihi anıtlarının en sembolik olanlarından biri olan Belém Tower , 16. yüzyıl boyunca Portekiz’in olağanüstü Keşif Çağının bir sembolü olarak Tagus Nehri’nin ağzına sığ bir yerde durmaktadır . 1515-21 yıllarında kale olarak inşa edilmiş ve aslen nehrin ortasına yerleştirilmiş (su yolu yıllar boyunca değişmiştir), kule, dekoratif Manueline mimarisinin zirvesini temsil ediyor . Süslü ön cephesi, süslü deniz motifleriyle süslenmiştir – tüm bükülmüş ip ve taş kürecikler taştan oyulmuştur. Aslında, bu kadar değerli ve ikonik bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak korunan bu anıt . Çeşitli seviyelere yayılmış en ilginç iç özellik ikinci katOdanın Rönesans mantığına açılan odası . Manuel I’in kraliyet arması , şık salonların üzerine yerleştirilir. İnanılmaz derecede sarmal sarmal merdivene üst kattaki kulenin terasına tırmanın ve rıhtım kenarındaki rüzgâr panoraması ve nehir panoramasıyla ödüllendirilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here