Mansur Yavaş’ın İlk İcraatı Belli Oldu: Makam Arabaları Satılıyor!

Mansur Yavaş’ın İlk İcraatı Belli Oldu: Makam Arabaları Satılıyor!

Mansur Yavaş ile Ankara’da ne değişecek?

Ankara’ya İstanbul’dan eski İpek Yolu rotası üzerinden turist getirmekten, yurt dışındaki turizm şirketleriyle bağlantı kurup başkentin etrafındaki termal tesislere uygun fiyatla romatizma hastalarının çekilmesine dek birçok güçlü projeyi gündeme getiriyor Yavaş.

Türkiye’nin imzaladığı Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı ile ilgili katılımcılık, şeffaflık, hesap verebilirlik gibi unsurları ön plana çıkarmak isteyen Yavaş, musluktan içilebilir su, temiz hava, konforlu ve makul ücretten toplu taşıma, dar gelirlilere düşük fiyattan su temini gibi başkentteki kronik sorunlara da çözüm önerileri sunuyor.

Yavaş, “Bir önceki seçimlerde belediye başkanı olmuş olsaydım, çarpık kentleşmenin hakim olduğu Ankara’da yatay mimarinin sağlanması için çalışacaktım. Etrafta gördüğünüz tüm bu gökdelenler olmayacaktı,” diyor ve ekliyor:

“Ankara büyükşehir belediyesi giderek ulaşılamaz hale geldi. Alt geçitlerde su baskınları oldu, ama belediye bu konudaki sorumluluğundan dolayı bile özür dilemedi.”

Yavaş ayrıca Paris, Amsterdam, Kopenhag gibi başkentlerin, çok fazla sayıda turist çeken şehircilik anlayışından, çok amaçlı parklara ayrılan alandan ve çevreci uygulamalara önem verilmesinden ilham aldığını belirtiyor.

Yavaş, her mahallede mobil uygulamalarla mini referandumlar yapılmasını sağlayarak vatandaşın taleplerinin belediye başkanlığına rahat bir şekilde ulaştırılmasını önemsiyor ve önceliklerin vatandaşlar tarafından belirlenmesi gerektiğini vurguluyor.

Belediyedeki makam araçları azaltılacak; sıradan vatandaşlar gibi yaşayacak. Ankaralılar yönetime katılacak,” diyor Yavaş.

Yavaş ayrıca Beypazarı Belediye başkanlığı sırasında meslek odalarıyla, üniversitelerle işbirliği yapılmasının büyük faydasını gördüğünü kaydediyor ve katılımcılığa dayalı bu yaklaşımını, seçilmesi durumunda devam ettireceğini belirtiyor.

“Bir insan her şeyi bilemez, ama bilmediğini de bilmesi lazım. Bilmediği şeyleri sorarak, araştırarak, işbirliği yaparak uzmanlardan öğrenmesi lazım,” diye vurguluyor.

Yavaş, detaylandırdığı projeleriyle, kadın istihdamının artırılması için her mahalledeki kreş sayısının artırılmasını, üniversiteden yeni mezunlar için istihdamı artırmak ve beyin göçünü önlemek amacıyla bilişim merkezleri açılmasını, şehrin kadın ve çocuk dostu haline getirilmesini hedefliyor.

Kendisi ayrıca kaynak tasarrufu yaparak sosyal konutlar inşa edilerek evsizlerin ev sahibi yapılması gibi yoksulluğu gidermeye dönük somut projeleri ön plana çıkarıyor.

Yavaş, “Ankara büyükşehir belediyesinin bütçesi bunları yapmaya yeterlidir. Har vurup harman savurmamak gerekir. Öncelikleri iyi belirlemeliyiz,” diye ekliyor.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir