Mercedes-Benz Intelligent Drive (akıllı sürüş) -Teknolojileri

Mercedes-Benz Intelligent Drive (akıllı sürüş) -Teknolojileri

SÜRÜŞ ASİSTANI VE GÜVENLİK

DISTRONIC MESAFE AYAR VE YARDIMCISI

DISTRONIC PLUS 

Yenilikçi sürücü yardım sistemi sürücünün önündeki araç ile güvenli bir mesafeyi otomatik olarak korumasına yardımcı olur ve uzun yolculuklarda ve dur-kalk trafikte sürücüler üzerindeki gerilimi hafifletir. Sistem, güvenli mesafe ihlal edilirse görsel bir uyarı sinyali ve çarpışma tehlikesi varsa sesli bir sinyal verir.

AKTİF FREN SİSTEMİ

Takip mesafesi bırakın. Farkı koruyun.

Günümüzün araçları giderek daha öngörülü teknolojiler sunmaktadır. Araçlarımız, “görme”, “hissetme” ve hatta “bağımsız hareket etme” becerileri olan “düşünen” ortaklara dönüşmektedir.

Öndeki araçla aradaki mesafe çok azsa, sistem sürücüye görsel bir uyarı verir. Çarpışma tehlikesi saptanırsa sesli uyarı sinyali verilir; bundan sonra sürücünün frenleme eylemi desteklenebilir ve eğer sürücü tepki vermezse, araç hızı kendiliğinden azaltılabilir.
Bunu mümkün hale getirebilmek için radar bazlı yaklaşma uyarısı, Otomatik Fren Yardımcısı sistemi tarafından sağlanan frenleme desteği ve otonom kısmi frenlemeyi birleştirdik.

DİKKAT ASİSTANI (ATTENTION ASSIST)

Sürücünün yorulduğunu fark eder.

ATTENTION ASSIST (dikkat asistanı), tipik yorgunluk veya aşırı dikkatsizlik belirtilerini algılar ve sürücüyü mola vermesi için uyarır.

Sürücü anlık uykuya dalma riskine karşı görsel ve işitsel olarak uyarılır ve bu sayede özellikle uzun yolculuklarda ve gece sürüşlerinde sürüş güvenliği arttırılmış olur.

ATTENTION ASSIST, 60 ila 200 km/saat arası hızlarda etkindir ve kombine göstergedeki “Asistan” menüsünden hassasiyeti ayarlanabilir ve istenirse kapatılabilir.

PRE-SAFE® Sistemi Yolcular İçin Önleyici Koruma.

Sürücü ve ön yolcu koltuğunda çift yönlü kemer gergilerine ve yan cam kapatma işlevine sahip PRE-SAFE® sistemi (isteğe bağlı)

Her Mercedes-Benz araç, güvenlik teknolojilerindeki onlarca yıllık deneyimden faydalanarak tehlikeli durum olasılığını giderek daha da azaltmanın ürünüdür. Buna rağmen kritik bir durum ortaya çıkarsa, bu sistem size koruyucu ve önleyici önlemler konusunda yardımcı olacaktır
PRE-SAFE® sistemi, bir aktif ve pasif koruma birleşimi sunar. Emniyet kemerleri ve hava yastıkları, sürüş destek paketleri veya Fren Yardımcısı gibi aktif sistemleri içeriyorsa, araç yolcularını daha etkin bir şekilde koruyabilir.
PRE-SAFE®, Elektronik Denge Programı ESP® ve Fren Destek Sistemi BAS gibi diğer sistemlerden gelen sensör verilerini değerlendirir ve çok / az döndürme ve acil frenleme gibi senaryoları tanımlayabilir.
Sistem, kritik yol tutuş durumlarını önceden tanımlayarak yaklaşan bir kaza halinde yolcu koruması için önleyici tedbirleri başlatabilir. Buna çift yönlü kemer gergisi ve açık pencerelerin otomatik olarak kapatılması da dahildir.

ŞERİT TAKİP ASİSTANI

Asla yorulmaz ya da dikkati dağılmaz.

Şerit takip asistanı farkına varılmadan gerçekleşen şerit ihlallerini algılar ve sürücüyü direksiyon simidi titreşimi aracılığıyla dokunsal olarak uyarır.

Sistem bunun için, ön camın ardına yerleştirilmiş bir kameranın görüntülerini değerlendirir. Yol sınırlama çizgileri, kontrast farklılıkları yardımıyla algılanır. Şerit takip asistanı bu verilerden ve sürücünün kayıtlı aktivitelerinden şeridin istenmeden mi yoksa bilinçli olarak mı terkedildiğini hesaplar. Sistem 60 – 200 km/saat hız aralığında çalışır ve hassasiyeti ayarlanabilir.

KÖR NOKTA ASİSTANI

Elektronik omuzdan bakış.

Sistem trafikteki en büyük tehlike kaynaklarından birini görünür kılabilir.

Kör noktada bir araç algılandığında, dış dikiz aynasında kırmızı renkli bir üçgen yanar. Sürücü bu ikazı fark etmez ve sinyali etkinleştirirse, ilave olarak işitsel bir ikaz gerçekleşir.

Kör nokta asistanı, 30 km/saat’lik bir hızdan itibaren aracın azami hızına kadar etkindir.

 

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir