PAYLAŞ

 

Mexico City’deki En Popüler Turistik Yerler

Ülkenin başkenti Mexico City (Ciudad de México), güçlü dağ silsileleri ile çevrili Anáhuac Vadisi’nde 2.200 metreden daha yüksek bir yükseklikte yer almaktadır. Şehrin konumu nefes kesici; iki muhteşem karla kaplı volkan, Popocatépetl ve Iztaccíhuatl, üstünde 5.000 metreden fazla yükseklikte kule. Kolomb öncesi sanat ve mimarlık yalnızca izole edilmiş parçalarda ve müze reprodüksiyonlarında mevcut olmasına rağmen, şehir, geçmişini sayısız hatırlatmalarla koruyor, çünkü İspanyol Conquistadors, yeni şehirlerini eski Aztek metropolü Tenochtitlán’ın kalıntıları üzerine kurdu. Bu erken sömürge döneminde inşa edilmiş görkemli Barok kiliseler ve saraylar hayatta kalır.

Mexico City hem nüfus hem de bölge olarak büyük olsa da, kentin en iyi turistik ve en popüler turistik yerleri, 15 kilometre karelik bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olan tarihi şehir merkezinde (Centro Histórico de la Ciudad) bulunuyor. 16. ila 19. yüzyıllar arasında 1.400’den fazla önemli bina içeren. Gezginler için, kentin Aztek kökenlerine örnek olarak Meksika‘da ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biri ve İspanyol sömürgeciliğinin hepsinin yaya olarak tadını çıkarabilirsiniz.

 Zócalo: Anayasanın Doğduğu Yer

Mexico City’nin atıcı kalbi, ülkenin ilk anayasasının 1813’te ilan edildiği Zócalo – Plaza de la Constitución (Anayasa Meydanı) dır. üzerinde durduğu eski Aztek şehri Tenochtitlán’ın fethinden sonra. Sömürge döneminin başlarında, meydan, boğa güreşi arenaları ve pazarları da dahil olmak üzere çeşitli amaçlara hizmet ederken, bugün festivaller, geçit törenleri ve gösteriler için kullanılır. Ulusal Saray , Metropolitan Katedrali ve Templo Belediye Başkanı – kentin en çok ziyaret edilen turistik mekanlarından üçünün egemen olduğu Aztek kalıntıları ile – Zócalo, bu tarihi şehri keşfetmeye başlamak için mükemmel bir yer.

Sıcak İpucu: Zócalo’ya kısa bir yürüyüş mesafesinde , Secretaría de Educación Pública’daki (eğitim bakanlığı) ünlü sanatçı Diego Rivera’nın üç kat duvar resmini görebilirsiniz . Giriş ücretsizdir

 

Templo Belediye Başkanı ve Tenochtitlan Büyük Piramidi

Azteklerin yenilgisinden sonraki yaygın yıkıma rağmen, son yıllarda önemli tarihi yerlerin bir kısmı ortaya çıkarılmış ve sergilenmiştir. En önemli yer, 1978’de keşfedilen ilk kalıntı, üç buçuk metreden daha ince ince oyulmuş yuvarlak bir disk de dahil olmak üzere Büyük Tenochtitlan Tapınağı’na ev sahipliği yapan Templo Mayor’dur. Diğer kazılar – daha önce iyi korunmuş tapınak duvarları olan bir piramidin zirve platformu dahil, kurban kurbanlarının kafataslarıyla birlikte – tapınak alanının Aztekler ve selefleri tarafından 11 kez inşa edildiğini gösteriyor. Ziyaretin öne çıkan özelliği, çok renkli kabartmalarla süslenmiş konut kalıntılarının gün ışığına çıkarıldığı, aristokrat “kanatlı savaşçıların” semtinden önceki bir geçit.

Sıcak İpucu: Bulunan kalıntı ve eserlerin büyük çoğunluğu iki müzede yer almaktadır: Tapınak alanında inşa edilen Templo Belediye Başkanı Müzesi ve Meksika’nın en önemli müzesi olarak kabul edilen yakındaki Ulusal Antropoloji Müzesi.

Adres: Seminario 8, Centro Histórico, 06060 Ciudad de México

Güzel Sanatlar Sarayı

Mexico City’nin en önemli kültürel simge yapılarından biri olan Güzel Sanatlar Sarayı (Palacio de Bellas Artes) mimari bir mücevherdir. Bitişikteki parkın üzerine yükselen, İtalyan mimar Adamo Boari tarafından Art Nouveau ve Art Deco’nun etkisi ile tasarlanan bu büyük mermer bina, 1934’te tamamlandı ve bir kısmı kaldırarak hafifletme girişimlerine rağmen dört metreden fazla batırdı. Büyük kubbesinin Saray, çeşitli geleneksel ve uluslararası dans ve prodüksiyon gösterilerine ev sahipliği yapan bir opera binası ve konser salonu olarak hizmet vermektedir. Ancak birçok ziyaretçi buraya, Diego Rivera, David Alfaro Siqueiros ve José Clemente gibi ünlü sanatçılar tarafından içini süsleyen etkileyici duvar resimlerini izlemeye geliyor. 4. katta Museo Nacional de Arquitectura bulunur.çağdaş mimaride sergiler döner. Sıcak İpucu : Burada bir performans görebiliyorsanız, Tiffany’nin Vadisi’ni betimleyen Tiffany’s New York tarafından yapılan muhteşem cam mozaik perde de dahil olmak üzere tiyatronun çarpıcı iç dekorunun tadını çıkarma şansı ile ödüllendirileceksiniz. Meksika ve iki güçlü yanardağları.

Adres: Juárez, Centro Histórico, 06050 Ciudad de México

Mexico City Büyükşehir Katedrali

Zócalo meydanına hakim olan devasa Mexico City Metropolitan Katedrali (Catedral Metropolitana de la Asunción de María) batı yarım kürenin en eski ve en büyük kiliselerinden biridir. Eski Aztek tapınağının bir bölümünün üzerine kurulu bu büyük bazalt ve gri kumtaşı yapısının inşaatı 1525 yılında başlamış ve 250 yıldan fazla uzatılmıştır. İki Neoklasik kuleye ve diğer bazı özelliklere rağmen, cephe, büyük bükülmüş kolonları ile ağırlıklı olarak Barok bir izlenim yaratıyor. Öne çıkan özellikler, 1793 yılında eklenen çan kuleleri ve saat kulesinde bulunan, 1813’den kalma İnanç, Umut ve Yardımseverlik heykelleridir. Katedralin iç mekanı, aynı zamanda vurgulanan Kralların zengin oyma sunağı olan stillerin birbirine karışmasını gösterir. (Altar de los Reyes) 1739’dan, katedralin adadığı Varsayım (Asunción de María) ‘nın mükemmel adanmışlık resmi ile. Ayrıca, Meksika İmparatoru Agustin de Iturbide’nin kalıntılarını içeren bir şapel ve bunların arasında, kentlilerin başpiskoposlarının birçoğunun mezarları, aralarında Kızılderililerin büyük öğretmeni olan Juan de Zumárraga ve görüştüğünün ilk görevlisi.

Adres: Plaza de la Constitucón S / N, Centro, 06000 Ciudad de México

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here