Morgan Freeman Kimdir?

Morgan Freeman

Morgan Freeman, Amerikalı oyuncu, yapımcı ve seslendirme sanatçısı.
Doğum tarihi: 1 Haziran 1937 (81 yıl yaşında), Memphis, Tennessee, ABD
Boy: 1,88 m
Torunlar: E’Dena Hines, Donovan Lee Freeman, Joshua Caleb Freeman, Alfonso Rene Freeman II
Eş: Myrna Colley-Lee (e. 1984–2010), Jeanette Adair Bradshaw (e. 1967–1979)

1 Haziran 1937’deClarksdale,Mississippi’de dünyaya geldi. Berber babasıMorgan Porterfield Freeman ve temizlikçi annesi Mayme Edna’nın dördüncü çocuğuydu. Morgan Freeman’ın çocukluğu, eyaletler arası yolculuklar yapmakla geçti. Zira en sonundaChicago’ya yerleşene kadar Freeman ailesi sık sık taşınıyordu.

Morgan, ilk oyunculuk deneyimini, 8 yaşındayken okulun oyunu için ona başrol verildiğinde yaşadı. 12 yaşında bir drama yarışmasında birinci olduktan sonra, merkezi Tennessee’de olan bir radyo istasyonunun programına konuk oldu.

1955’te Jackson State University’den drama bölümünde okumak üzere burs alacağı sırada, seçimini United States Air Force’ta çalışmaktan yana kullandı.

1960’ların başında, Los Angeles’a taşındı ve Los Angeles Community Collage’da yazman olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde aynı zamanda San Fransisco’da dansçılık yaptığı için sık sık New York City’ye gidip geliyordu.Opera Ring isimli müzik grubuna da üye olan Freeman, ilk kez 1964 yapımı The Pawnbroker filminde görüldü.

1967’de, oyuncu Viveca Lindfors’la birlikte tiyatro oyunu The Niggerlovers’ta oynadıktan sonra, aynı yılın 22 Ekim’inde Jeanette Adair Bradshaw’la dünya evine girdi. 1968’te onu ilk kez Browadway sahnesine çıkaracak olan Hello, Dolly!’de başarılı bir performans sergiledi.

Morgan Freeman‘ın 2 oğlu ve 2 kızı var. Halen Mississippi’de ailesiyle mütavazi bir hayat sürdürmektedir. Irkçılıkla mücadele etmenin en iyi yolunun ırkçılık hakkında konuşmamak olduğunu belirtmiştir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir