TÜM ZAMANLARIN EN İYİ FERRARİ’LERİ

TÜM ZAMANLARIN EN İYİ FERRARİ’LERİ

Tüm zamanların en iyi on Ferrarisini seçmek kolay bir egzersiz değil, birisinin yapması gerekiyordu. Spor arabaları, Prancing Horse rozeti olanlardan daha iyi gelmiyor ve etrafındaki 70 yıl içinde, Ferrari, endüstri tarihindeki en iyi ve en çok arzu edilen performans arabalarından bazılarını inşa etti. Birçok Ferrari modeli merdivenlerden ikonik duruma yükseldi ve hatta bugünün bazı modelleri de yolda. Çok fazla iş aldı – ve tartışmalar – ama tüm zamanların en iyi on Ferraris’i için seçimlerimizi daraltmayı başardık.

FERRARİ LAFERRARİ

Kağıt üzerinde, Ferrari LaFerrari, Ferrari Enzo’nun halefi olarak kabul edilir. Gerçekte, iki ekzoterapi birbiriyle çok az ortak paylaşıyor. Maranello’dan hibrit bir tahrik sistemi kullanan ilk otomobil olarak sahip olma özelliği sayesinde, LaFerrari’nin Ferrari kuledeki yeri güvende.

Ferrari’nin birçok şapkalarını otomobil üreticisi olarak göstermek için kısmen yaratılmış teknolojik bir şaheser.Bahsedilen HY-KERS sistemi, şirketin Formül 1’deki uzmanlığından yola çıkarak, Ferrari’nin gök gürültüsü 6.3 litrelik V-12 motorunu ve toplam 963 beygir gücü ve 663 kilometrelik tork gücü üretmek için bir çift elektrik motorunu birleştirdi. LaFerrari ayrıca Ferrari’nin süper otomobil için özel olarak tasarladığı kendi süspansiyon sistemine de sahiptir. 1 milyon dolarlık LaFerrari bu listedeki en genç araba, ancak hata yapma; bu listedeki yerini hak ediyor.

Tüm zamanların en sevilen Ferraris’lerinden biri olarak kabul edilen 365 GTB / 4, zaman testi ile daha da arzu edilir hale geldi.365 GTB / 4, Ferrari’nin Ford tarafından 24 Saat Le Mans’a yeni patlattığı bir zamanda 1968’de geldi.Aynı zamanda, Lamborghini’nin seksi orta motorlu süper arabası Miura ile dalgalar yaratmaya başlamasına yardımcı olmadı. Ferrari’nin çevredeki büyüyen tehditlere cevap vermesi gerekiyordu ve bu şaşkınlıkla cevap verdi. ile PininfarinaArabaya dokunan 365 GTB / 4, otomobil üreticisinin o dönemde yaptığı hiçbir şeye benzemeyen bir Ferrari idi.

1970’lerin tasarım eğilimlerini doğru bir şekilde önizleyen, ancak daha önce gelen diğer Ferrari modelleriyle aynı çizgide olmayan daha açısal bir tasarım benimsemiştir. Ferrari, 365 GTB / 4’ün Maranello’ya şan ve şeref getireceğini söyledi ve araba da bunu yaptı ve 1967’de 2467 Daytona’da kazandığı 1-2-3 galibiyet de dahil olmak üzere yüksek profilli yarışlardaki payını kazandı. resmi olmayan “Daytona” takma adı. Sadece 1.406 Ferrari 365 GTB / 4s üretildi ve bu model Ferrari koleksiyonerleri arasında yüksek değerli bir ürün haline geldi.

 

FERRARİ DİNO 246

Ferrari Dino 246 çeşitli nedenlerden dolayı tarihseldir. Otomobilin ikonik Prancing Horse rozeti taşımayan Ferrari’nin ürettiği az sayıdaki arabadan biri. Bu ayrım, büyük ölçüde Dino’nun daha küçük bir V-6 motoruna sahip olan ilk Ferrari olarak diğer ayrımından kaynaklanıyor. Dino ilk kez 1968’de 2.0 litrelik V-6 motoruyla geldi, bu nedenle Dino 206 GT isimlendirmesi.

Oradan, Dino 2.4-litre V-6 taşıyan bir model haline geldi ve bugün Dino 246 olarak bildiğimiz bir model haline geldi.

Ferrari, Porsche 911’e cevabı olarak Dino’yu resmetti ve alt markanın kendisi uzun sürmediyse, oğlu Dino’ya adanan Enzo Ferrari’nin kurucusu Dino etiketi, en çok aranan Ferraris’lerden biri oldu. hepsi. Aynı zamanda, insanlardan tüm zamanların en seksi görünümlü Ferrari’sini tanımlamalarını istemenizde, Dino’dan çok fazla bahsetme konusunda yardımcı olur.

 

FERRARİ F40

Kim olursa olsun, çok az araba, tüm zamanların en iyi süper otomobil unvanına sahip olabilir. Bu, Ferrari’nin esası, eşsiz F40 supercar da dahil olmak üzere, bu başlık için bir durum yaratabilecek birkaç modele sahip olduğunun bir kanıtı.

1987 yılında başlatılan F40, İtalyan otomobil üreticisinin 40. yılını kutlamak için tasarlandı.

Ayrıca, ölümünden önce Enzo Ferrari tarafından onaylanan son araba gibi olur. Kanıtlanma bir yana, F40 alüminyum, karbon fiber ve kevlar kombinasyonundan yapılmış bir gövdeye sahipti. Ayrıca 471 beygir gücü üreten 2.9 litrelik çift turbo V-8 motorla donatıldı. İç mekanların en lüksüne sahip değildi – tek lüks özelliği klima – ve en ilgi çekici Ferrari değildi . Bunların hiçbiri önemli değildi, çünkü, Ferrari’nin 87’de piyasaya sürülmesiyle birlikte F40’ın ünü keskinleşti. Ferrari’nin tarihindeki en önemli modellerden biriydi ve hala öyle. Bu yıl ileriye doğru hızlı bir şekilde ilerleyin ve 1 milyon dolardan daha az bir şey için F40 alamazsınız.

FERRARİ 125 S

Ferrari 125 S, tüm zamanların en ünlü Ferraris’lerinden biridir. Aynı zamanda tüm zamanların en tartışmalı Ferraris’lerinden biri. Bu etiketler genellikle Ferrari rozeti takan ilk model olarak kabul edilen bir otomobille aynı çizgidedir. 125 S temelde dört tekerleğin tarihidir. Peki neden tartışmalı? Ferrari rozeti takan ilk araba olsa bile, Ferrari’nin kurucusu Enzo Ferrari’nin ilk arabası değil. Bu ayrım, uçak bileşeni üretim şirketi Auto Avio Costruzioni’nin ürettiği bir model Ferrari olan AAC 815’e aittir. 815 kendi başına olduğu gibi, 125 S’ın olduğu gibi hala Ferrari değil.125 S modelinin sadece iki modeli yapıldı.

Ferrari’nin arkadaşı ve işbirlikçisi Gioccino Colombo, otomobilin tasarımını yazdı. Ayrıca 118 beygir gücü üreten 1.5 litrelik V-12 motoru da bulunuyordu. Tamam, dünyadaki en güçlü Ferrari değil, ama bu modelin ardındaki kanıtı tartışılmaz. Ne yazık ki, her iki 125 S modeli de artık orijinal hallerinde değil; Söküldükleri ve parçalarının Ferrari 166’nın üretiminde yeniden kullanıldığı bildirildi . 125 S modelinden birinin şasisinin bir 166’da bulunduğu iddia edildikten sonra diriltildiği zaman otomobilin tarihi bir kez daha değişti. Yine de, 125 S şasisinin gerçekliği hakkında çok fazla tartışma yapıldı ve birçok Ferrari koleksiyonerinin dikkatini çekmesine neden oldu. soyu tükenmiş bir araba olarak orijinal 125.

 

FERRARİ TESTAROSSA

Tüm nesil otomobil tutkunları çocukluk yatak odalarının Ferrari Testarossa posterinin olduğunu doğrulayabilirler . İkonik Ferrari, tarihteki en güçlü Ferrari değildi. Kesinlikle en hızlı değildi. Fakat tartışmalı olarak, herhangi bir Ferrari modelinin şimdiye kadar yapılmış en kültürel etkisine sahip olan Ferrari idi.Pininfarina tarafından tasarlanan Testarossa her açıdan çarpıcıydı.Şık ön kısmı ikoniktir ve imza tarafındaki stroklar öylesine popüler hale geldi ki, satış sonrası tuning sahnesinde kendi devriminde kullanıldı.

Arkada, Testarossa 390 beygir gücü ve 361 pound-feet tork üreten 5.0 litrelik flat-12 motora sahipti. Arabanın güç rakamları o zaman etkileyiciydi, ancak Testarossa’nın mirası kendi yeteneklerinin ötesine uzanıyordu. Süper araba, kısmen oyun Outrun oyunundaki başrol oynadığı rol ve Miami Vice’nin üçüncü ila beşinci sezonlarında ortaya çıkması nedeniyle kültürel bir simge haline geldi . Tüm zamanların en güçlü 10 veya en hızlı 10u olan Ferra listesinde yer almayan bir otomobil için, Testarossa’nın Ferrari’yi döndürmedeki rolüKüresel olarak tanınan bir marka haline henüz kopyalanmadı. Testarossa’nın popülaritesinin, Ferrari’nin modelin neredeyse 10.000 birimini satmasına yardımcı olması, onu tüm zamanların en çok üretilen Ferraris’lerinden biri haline getirmesi şaşırtıcı değil.

 

FERRARİ ENZO

Ferrari, bugünlerde pek çok süper otomobil markası ile bir arada bulunmanın bir yolunu buldu. Fakat bir zamanlar Maranello’nun pazarın tartışmasız kralı olduğu bir zaman vardı, bu da kalesinin Lamborghini , Porsche ve hatta Mercedes-Benz gibi saldırılara saldırmasına neden oldu . Bu yeni binyılın şafağında meydana geldi ve şimdiye dek gurur duyan Ferrari, kurucusunun ismini taşıyan bir araba ile aynı şekilde cevap verdi. Ve böylece, Ferrari Enzo doğdu. Gezerken, Enzo sadece Ferrari’nin rekabet konusundaki kasını esnettiği konusunda değildi.

Önemli bir modeldi – ve hala bugündü – ama büyük ölçüde, tasarımının Ferrari’nin gelecekteki tasarım mimarisini şekillendirmede ne kadar etkili olduğu nedeniyle önemi çoktan takdir edilmedi.

Enzo’nun keskin ve açısal görünümü hala bu güne yankılanıyor. Görünüşünün ötesinde, Enzo, Formula 1 teknolojisinde tamamen kaplanan ilk Ferrari idi. Bir karbon fiber gövdeye, bir F1 tarzı elektrohidrolik vites geçişine ve karbon fiber takviyeli silisyum karbür seramik kompozit disk frenlere sahipti. Ayrıca, 660 beygir gücü ve 485 pound feet tork üreten bir F1’den türetilmiş 6.0 litrelik V-12 motoru da bulunuyordu. Enzo’nun hayatı sadece iki yıl sürdü – 2002’de üretildi ve 2004’e kadar sürdü – ama bu güne kadar, adı sonsuza dek bağlantılı olan bir modele uyan bir durum olarak, tüm zamanların en etkili Ferrarislerinden biri olarak kabul ediliyor. Ferrari’yi ilk etapta başlatan adam.

 

FERRARİ 308 GTS

Bazı insanlar, tüm zamanların en iyi 10 Ferraris’inde Ferrari 308 GTS’ye sahip değiller. Bu iyi. 70 yıla yayılan büyük bir otomobil listesinden bahsederken, yol boyunca bazı tartışmalar olacak. Ancak, listeye 308 GTS’yi ekliyoruz çünkü bu, Şahlanan At hakkında sevdiğimiz birçok öğeyi barındırıyor. 308 GTS, 1977’de çıkışını yaptı. Listemizde yer alan bir başka araba olan ikonik Dino 246 GT’nin yerini aldığı için doldurması gereken büyük ayakkabıları vardı. Geriye baktığımızda, 308 GTS hayal kırıklığına uğratmadı.Bu, şimdiye kadar yapılmış olan herhangi bir Ferrari’nin en belirgin tasarımlarından birini seçerek, tarihte kendisini diğer estetik açıdan estetik olarak ayıran bir Targa topuyla övündü.

Görsel olarak, 308 GTS, meslektaşı 308 GTB’ye birçok benzerlik çekti. Tek fark, siyah kaplamalı bir katı çıkarılabilir fiberglas çatı paneline sahip olan yukarıda bahsedilen Targa üstünü ve arka çeyrek pencerelerin üzerinde saten siyah kaplamalı menteşeli açılış panjur panellerini içerir. 308 GTS, gücünü 255 beygir gücü ve 210 pound feet tork üreten 2.9 litrelik V-8 motordan aldı. Pininfarina tarafından tasarlanan spor otomobil Ferrari rakiplerine karşı çok fazla yarış kazanmıyor, ancak spor otomobilin mirası tuttuğu şirkette parlak bir şekilde parlıyor. Belki de 1980’lerde başrolde oynadığı rol Magnum PI’in yapması gereken çok şey olduğunu gösteriyor . Her ne olursa olsun, birileri size en iyi örnek Ferrari modelinin ne olduğunu sorduğunda, 308 GTS’ye işaret edebilir ve “bu” diyebilirsiniz.

 

FERRARİ F355

“Ferrari” ve “zarif” kelimeleri genellikle aynı cümlede toplanmaz, ancak “zarif” kelimesinin parlayan terimlerle kullanılabileceği bir Ferrari modeli varsa, F355’tir.

Hiç kuşkusuz, Ferrari F355, Pininfarina’nın çağını kucaklayan arabaları tasarlama konusundaki uyarlanabilirliğinin bir kanıtı olan, bugüne kadar yapılmış en zarif Ferraris’ten biridir.

F355, Ferrari’nin Testarossa’dan pek çok stil işareti taşıyan bir otomobil olan 348’in izini sürdü. Bazı açılardan, F355’in tasarımında da Testarossa’nın unsurları var, ancak Pininfarina, F355’in estetiğini basitleştirdi, agresif taraftaki strokları daha büyük girişler ve sportif görünümünü vurgulayan uçan payanda tasarımı için geride bıraktı. Otomobilin göründüğü kadar harika olan F355, aynı zamanda en iyi spor arabalarıyla da koşabilirdi. 375 beygir gücü ve 268 pound feet tork üreten 3.5 litrelik bir V-8 motorla çalışıyordu. Ferrari F355, şık ve sportif görünümü ve performans gösterebilen bir motoru ile dünyanın en önemli performans otomobil markalarından birini Ferrari yapan her şeyi kişiselleştirdi.

 

FERRARİ 250 GTO

Ferrari 250 GTO, Kutsal Kase’nin otomotiv eşdeğeridir. Ferrari’nin tarihinde hiçbir araba – ve demek ki hiçbir araba – 250 GTO kadar gizemli ve saygılı değil. 250 GTO’nun gizeminin bir kısmı, inşa edildiğinde yetenekleri etrafında dönüyordu. Bir anlığına görünüşünü ve çekiciliğini unut. O zamanlar 250 GTO, herhangi bir yarış pistinde görünebilecek ve rekabeti mahvedebilecek bir yol ferrariydi. Model bu kadar inanılmazdı. Yıllar boyunca, 250 GTO tarihteki en arzu edilen Ferrari olarak zirveye çıktı. Temyizinin bir kısmı performans yetenekleri etrafında dönüyordu, ancak bir başka sebep de görünüşü idi.250 GTO, her zaman şimdiye kadar yapılmış en güzel Ferrari modeli olacaktı, olacak ve olacaktır.

Bu şehvetli çizgiler ve ikonik oranlar zamansız. Sonra miktar var. Ferrari, 1962’den 1964’e kadar 250 GTO’nun sadece 39 örneğini oluşturdu. Daha önemlisi, 250 GTO’yu satın alanların, otomobil için uygun sahipleri olup olmadıklarını görmeleri için Enzo Ferrari tarafından şahsen onaylanması gerekiyordu. Bugün çalışan bir Ferrari 250 GTO, yaklaşık 40 milyon dolar alıyor. 20 milyon dolarlık fiyat etiketine sahip 250 GTO pazarlıktır. Birkaç ay önce, 1962 Ferrari 250GTO bir açık artırmada 48.05 milyon dolar aldı. Bu süreçte, tarihte açık artırmalarla satılan en pahalı otomobil oldu. İşte en güzel kısmı. 48.05 milyon dolarlık fiyat etiketi hala değilsahiplik elini değiştirmek için en pahalı Ferrari 250 GTO. Bu ayrım, Ferrari tarihçisi Marcel Massini’nin dünyadaki modelin “üçüncü veya dördüncü” en iyi örneği olduğunu söylediği 1963 Ferrari GTO’ya aittir. WeatherTech’in kurucusu David McNeal, bu modeli özel işlemlerde 70 milyon doların üzerinde bir maliyete yükseltti. Ferraris var. Klasik Ferraris var. Ama sadece bir tane nihai Ferrari var. Bu 250 GTO.

Kaynak

 

 

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir