PAYLAŞ

Türkiye Ekonomisi Yüzde 2,5 Daralacak

Uluslararası Para Fonu(IMF), Türkiye ekonomisinin 2019 yılında yüzde 2,5 daralmasını beklediğini ve Türkiye’nin makroekonomik istikrarının korunması için geniş kapsamlı ve güvenilik bir politika karışımına ihtiyacı olduğunu duyurdu.

Uluslararası Para Fonu(IMF), Türkiye ekonomisinin 2019 yılında yüzde 2,5 daralmasını beklediğini ve Türkiye’nin makroekonomik istikrarının korunması için geniş kapsamlı ve güvenilik bir politika karışımına ihtiyacı olduğunu duyurdu.

IMF’in ‘2019 yılı Bahar Dönemi Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’ yayımlandı.

Türkiye için 2019 yılı GSYH beklentisini yüzde 0,4 büyümeden yüzde 2,5 daralmaya indiren IMF ,gelecek yıl için büyüme beklenti yüzde 2,6’dan yüzde 2,5’e revize etti. IMF, büyümenin, 2020’de pozitife dönüşünün ardından iç talepte toparlanma ile birlikte orta vadede büyümenin yüzde 3,5’e yükselmesinin beklendiği de vurguladı.

Türkiye’de Yeni Ekonomik Program’ın (YEP) ekonomideki karmaşık konular ile başa çıkmak için bir çerçeve sağladığını ifade eden IMF, “Oluşturulan bu zemine, çerçeveye karşın makroekonomik istikrarın korunması için geniş kapsamlı ve güvenilir bir politika karışımına ihtiyaç var” değerlendirmesini yaptı.

Para politikasının ekonomik aktiviteyi desteklemek için alanının sınırlı olduğu ortamda bastırılmış görünüm ve yüksek enflasyon, enflasyon bekleyişleri dikkate alındığında mali konsolidasyonun hızının uygun şekilde ayarlanması gerektiğini belirten IMF, “Kamu-özel sektör ortaklığı şeklinde kanalize edilen harcamaların rasyonelleştirilmesi ve bu alanda daha fazla şeffaılık mali çıpanın desteklenmesine yardımeder” ifadelerini kullandı.

IMF, mali bilanco sağlığı konusunda daha büyük şeffaflık ve bilançonun gerekli olan alanlarda daha da güçlendirilmesinin belirsizliklerin düzeltilmesinde yardımcı olabileceğini vurguladı.

IMF raporunda tüketici fiyatları ortalama tahmini 2019 yılı için yüzde 16,7’den yüzde 17,5’e çıkarılırken, 2020 yılı için yüzde 14,1 olarak belirlendi. 2019 Yıl sonu için tüketici fiyat beklentisi yüzde 15,5 olarak korundu, 2020 yıl sonu için yüzde 14,0 olarak tahmin edildi.

IMF, bu yıl cari işlemlerin fazla vereceğini tahmin etti. KurumunCari işlemler/GSYH tahmini yüzde 0,7 olarak revize edildi. Bir önceki tahmin yüzde -1,4 seviyesindeydi. 2020 yılı için tahmin yüzde -0,4 seviyesinde oluştu. IMF bu yıl için işsizlik oranını yüzde 12,7, gelecek yıl için yüzde 11,4 olarak tahmin etti. Bir önceki tahmin bu yıl için yüzde 12,3 seviyesindeydi.

Kaynak

https://www.foreks.com/haberDetay#5cac985dd601800001bfefea

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here